Walka z HIV/AIDS

W tym roku przypada 20 rocznica ustanowienia światowego dnia walki z AIDS. Od 1988 roku podejmowane są międzynarodowe działania na rzecz walki z chorobą, jednak ostatni raport przedstawiony przez Program Narodów Zjednoczonych ds. AIDS (UNAIDS) informuje, że walka z epidemią nie została zakończona w żadnej części świata. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie wczesnego wykrywania oraz wczesnego leczenia HIV/AIDS. 

Parlament Europejski, wziął pod uwagę wszystkie niepokojące sygnały oraz wyniki raportów EuroHIV oraz UNAIDS o wzroście zakażeniami w Europie i na świecie. Dane pokazują, że liczba nowych przypadków zakażeniami wirusem HIV w Unii Europejskiej i w państwach z nią sąsiadujących rośnie w alarmującym tempie oraz że w niektórych krajach szacunkowa liczba osób zakażonych wirusem jest prawie trzykrotnie większa niż wskazują na to oficjalne liczby. 11% ogółu nowych zakażeń HIV w Unii Europejskiej przypada na młode osoby poniżej 25-tego roku życia (dane z 2006 roku).

Porady prawne

Profilaktyka i badania

Parlament podkreślił znaczenie opracowania strategii w celu wspierania wczesnego wykrywania i ograniczenia utrudnień w przeprowadzaniu badań a także konieczności zagwarantowania wczesnego leczenia. Niezwykle ważna jest także profilaktyka i informowanie o korzyściach wynikających z podjęcia leczenia we wczesnym stadium choroby. Dlatego KE powinna przeznaczyć znaczące środki polityczne i finansowe, a także zasoby ludzkie na wdrożenia takiej strategii.

Badania muszą pozostać bezpłatne i anonimowe, czytamy w przyjętym dokumencie. Posłowie podkreślili także znaczenie kampanii informacyjnych i edukacyjnych, które dotyczyłyby zapobiegania, badania i leczenia HIV/AIDS.

Posłowie zwrócili uwagę na problem dyskryminacji osób chorych, co wpływa także na to, iż wiele osób boi się dokonywać badań lub podejmować leczenia, właśnie ze względu na powszechna dyskryminację. Dlatego, jak podkreśla rezolucja PE wzywa państwa członkowskie do wprowadzenia do swojego prawodawstwa przepisów skutecznie zakazujących dyskryminacji osób zakażonych HIV/AIDS, w tym ograniczeń mających wpływ na swobodę przemieszczania się tych osób.

Monitoring

Parlament wezwał Komisję do zapewnienia dokładnego monitorowania i nadzoru ze strony Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w tym opracowywaniu dokładniejszych danych szacunkowych dotyczących ludności niezdiagnozowanej. Powinno odbywać się to przy poszanowaniu poufności i zapewnieniu ochrony danych osobowych.

PE do tej pory przyjął dwie rezolucje dotyczące HIV/AIDS: w 2006 oraz 2007 roku. W ostatniej rezolucji, przyjętej 24 kwietnia ub. roku, PE poparł inicjatywy działań zaplanowanych przez KE na lata 2006-2009 oraz wezwał Komisję do wdrożenia programów, zwłaszcza profilaktycznych, które miały by na celu przede wszystkim zapobieganie nowym zakażeniom.

W Europie głównym narzędziem monitoringu sytuacji w przypadku HIV/AIDS jest EuroHIV - Europejska Sieć Nadzoru nad HIV/AIDS. EuroHIV zostało założone w 1984 r. na wniosek Światowej Organizacji Zdrowia oraz Francuskiego Ministerstwa Zdrowia, w celu koordynowania nadzoru nad AIDS na poziomie europejskim.  

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 20.11.2008


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika