Wiedza o seksie od podstawówki

Obowiązkowy przedmiot "wiedza o życiu seksualnym człowieka" oraz refundacja środków antykoncepcyjnych – to niektóre pomysły Lewicy, które ponownie trafiły do Sejmu.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży znalazł się w Sejmie już w październiku 2008 roku. Prace nad dokumentem zostały wstrzymane 10 kwietnia tego roku. Klub Lewica ponownie złożył go w Sejmie.

Projekt zakłada m.in. wpisanie na listę leków refundowanych środków antykoncepcyjnych. Refundacji podlegałyby również tzw. środki postkoitalne, przyjmowane po niezabezpieczonym stosunku w celu zapobiegnięcia niechcianej ciąży.

Porady prawne

- Uwzględnienie antykoncepcji postkoitalnej zmniejszy traumę kobiet zgwałconych, które nie powinny być zmuszane do dokonywania wyboru pomiędzy legalnym, ale przecież często trudnym do zaakceptowania przerwaniem ciąży albo donoszeniem ciąży, która jest skutkiem zgwałcenia – przekonują autorzy projektu.

Nowela dąży również do wprowadzenia do programów nauczania szkolnego obowiązkowych zajęć z wiedzy o życiu seksualnym człowieka. Według ustawodawcy ponad 90 procent Polaków nie tylko dopuszcza wprowadzenie takiej wiedzy do szkoły, ale uważa, że taki przedmiot jest w polskiej szkole konieczny.

Przedmiot ten obejmowałby informacje na temat praw i zdrowia reprodukcyjnego, ochrony przed przemocą seksualną, a także metod i środków zapobiegania ciąży, sposobów zabezpieczenia się przed chorobami przenoszonym i drogą płciową, w tym HIV/AIDS.

Według posłów przedmiot pomógłby kształtować wolne od przemocy, partnerskie relacje między kobietami i mężczyznami, a także odpowiedzialne macierzyństwo i ojcostwo.

Wiedza o życiu seksualnym człowieka byłaby obowiązkowa od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Zakres programowy zostałby dostosowany do wieku i percepcji dzieci.

Ustawodawca zwraca uwagę, że obecnie prowadzeniem takich zajęć – jeżeli znajdują się one w programie danej szkoły – zajmują się często osoby nieprzygotowane, albo z przyczyn światopoglądowych nie uznające norm i standardów współczesnej wiedzy w tym zakresie. Dlatego w projekcie zastrzeżono, że mogą je prowadzić wyłącznie osoby, które ukończyły podyplomowe studia w szkołach wyższych, w zakresie wiedzy o życiu seksualnym człowieka i mają przygotowanie pedagogiczne.

Projekt ma zapewnić ponadto pomoc nieletnim matkom, które nie ukończyły jeszcze nauki.

Po wejściu regulacji w życie szkoła musiałaby udzielić uczennicy w ciąży urlopu oraz innej pomocy niezbędnej do ukończenia przez nią edukacji, w miarę możliwości nie powodując opóźnień w zaliczaniu przedmiotów.

Jeżeli ciąża, poród lub połóg powodowałyby niemożliwość zaliczenia w terminie egzaminów ważnych dla ciągłości nauki, szkoła wyznaczałaby inny termin egzaminu dogodny dla kobiety, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy.

Proponowane przepisy mają zagwarantować wszystkim Polkom i Polakom realny dostęp do wszystkich metod planowania rodziny.

- Projekt, jeśli zyska akceptację Sejmu, przywróci świadome, odpowiedzialne rodzicielstwo oraz stworzy warunki rzeczywistej, a nie pozornej pomocy państwa świadczonej obywatelom w tym zakresie – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.

Dokument skierowano do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Zdrowia.

Ustawa ma obowiązywać od 1 września 2010 roku.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika