8 lat za kradzież torów i fałszywy alarm

W kodeksie karnym pojawią się nowe rodzaje przestępstw. Przynajmniej pół roku za kratkami spędzi ten, kto ukradnie tory kolejowe lub zadzwoni do szpitala z fałszywym alarmem bombowym.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada skuteczniejszą walkę z osobami dzwoniącymi do szpitali, banków, sądów czy na dworce kolejowe z fałszywą informacją np. o podłożeniu w takim miejscu bomby.

Fałszywe alarmy są kwalifikowane obecnie jako wykroczenia." Zgodnie z art. 66 kodeksu wykroczeń sprawca może trafić do aresztu na 30 dni, zostać ukarany ograniczeniem wolności do miesiąca lub karą grzywny w wysokości 1500 zł.

Według resortu sprawiedliwości takie kary nie są wystarczająco skuteczne i adekwatne do skutków wywołanych alarmem.

Dlatego w kodeksie karnym pojawi się nowy art. 224a, który pozwoli na zamknięcie sprawcy w więzieniu za takie postępowanie nawet na 8 lat.

Nowy art. 224a:

Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od
6 miesięcy do lat 8.

Kolejny nowy przepis, który ma trafić do kodeksu karnego, pozwoli wymierzyć wysokie kary złodziejom trakcji, szyn czy przewodów elektrycznych.

Nowy art. 254a:

Kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej,
tramwajowej lub trolejbusowej, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Obecnie kradzież lub uszkodzenie mienia jest niejednokrotnie kwalifikowane jako wykroczenie z uwagi na niewielką wartość zabranego lub zniszczonego przedmiotu.

Rada Ministrów ma się zająć projektem zmian w kodeksie karnym w pierwszym półroczu 2011 roku.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

wsciekly

27.12.2010 10:53:2

Re: 8 lat za kradzież torów i fałszywy alarm

Syberię już mieliśmy i na dobre nam nie wyszło. Ale zgadzam się - więźniowie powinni pracować i zarabiać na swoje cieplutkie cele, posiłki i siłownię.

@

25.12.2010 11:37:8

Re: 8 lat za kradzież torów i fałszywy alarm

Podobno więzienia są pełne.Jeszcze mamy płacić więcej podatków na utrzymanie większej liczby więźniów? Nikt nie szanuje pieniędzy publicznych i lekką ręką wydaje.Proponuję wysyłanie więźniów do płatnej umownej pracy na Syberię. I Rosja i Polska będą mieć z tego korzyść a przestępczość spadnie radykalnie ,bo kara skutecznie odstraszy nawet jak będzie czasowo dwa razy krótsza.

Operator Koparko

24.12.2010 19:8:55

Re: 8 lat za kradzież torów i fałszywy alarm

Jasne. Nieraz kilka razy w miesiącu uszkadzam rury w ziemi. Nie z mojej winy.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: