Wytyczne w sprawie karania

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów Prezes UOKiK ma możliwość nakładania na przedsiębiorców kar finansowych za praktyki ograniczające konkurencję, w tym za nadużycie pozycji dominującej i zawieranie niedozwolonych porozumień. Maksymalna wysokość sankcji nie może przekroczyć 10 proc. przychodów przedsiębiorcy w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Polityka konkurencji na lata 2008-2010 zakłada, że jednym z priorytetów Urzędu jest zwiększenie efektywności działań organu antymonopolowego. W tym celu niezbędne jest również surowsze karanie przedsiębiorców naruszających zasady uczciwej rywalizacji rynkowej. 

W związku z tym Urząd po raz pierwszy przygotował wytyczne w sprawie kryteriów wyznaczania wysokości kar pieniężnych nakładanych na przedsiębiorców naruszających prawo antymonopolowe. Mają one na celu zwiększenie transparentności w zakresie metodologii ustalania sankcji. W ocenie Urzędu wytyczne pozwolą przedsiębiorcom na samodzielne, wstępne oszacowanie kary, którą mogłoby być zagrożone działanie niezgodne z prawem i dokonanie kalkulacji, czy bardziej opłaca się np. pozostawanie w nielegalnej zmowie czy też działanie zgodne z prawem. Dokument wskazuje na sposoby ustalania sankcji przez organ antymonopolowy, doprecyzowując regulację ustawową.

Projekt wytycznych przekazujemy Państwu do konsultacji. W przypadku jakichkolwiek uwag bardzo prosimy o przesłanie ich na adres dar@uokik.gov.pl do 13 listopada 2008 roku. Przygotowany dokument będzie stosowany przez UOKiK - wysokość kar pieniężnych będzie ustalana w oparciu o zamieszczone w wytycznych kryteria.

Pliki do pobrania:

Źródło: www.uokik.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika