Zasiłkowa dyskryminacja ma się skończyć

Wszyscy pracownicy, w okresie pobytu w szpitalu, powinni dostawać jednakowe procentowo świadczenia - zarówno w postaci zasiłków chorobowych, jak również wynagrodzenia za czas choroby.

Taką propozycję wysunięto w założeniach do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Rządowy projekt zakłada wprowadzenie 80 proc. zasiłków chorobowych za okres pobytu w szpitalu dla każdego ubezpieczonego pracownika, niezależnie od wieku.

- Takie procentowe zrównanie wysokości świadczeń doprowadziłoby do sytuacji, w której pracownicy mający taką samą podstawę wymiaru zasiłku (identyczne składniki wynagrodzenia), otrzymywaliby takie same świadczenia - bez względu na to, czy jest im wypłacane wynagrodzenie za czas choroby, czy zasiłek chorobowy - czytamy w założeniach do noweli.

Wyjątkiem będą osoby uprawnione do zasiłków w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru, czyli kobiety w okresie ciąży, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy oraz dawcy komórek, tkanek i narządów.

Zmiana prawa ma skończyć z dyskryminacją pracowników w wieku powyżej 50 lat, których niezdolność do pracy wiąże się z pobytem w szpitalu w okresie od 15 do 33 dnia choroby.

Do 14 dnia włącznie dostają oni wynagrodzenie chorobowe, finansowane przez pracodawcę, w takiej samej wysokości jak młodsi pracownicy (80 proc.). Jeżeli po tym czasie nadal leżą w szpitalu, to otrzymują zasiłek chorobowy z ZUS, który wynosi 70 proc. pensji. Młodszy pracownik otrzyma niższy zasiłek dopiero od 34 dnia hospitalizacji.

- W świetle powyższego konieczna jest zmiana przepisów mająca na celu zrównanie sytuacji prawnej pracowników w zakresie wysokości wypłat chorobowych w czasie pobytu w szpitalu - pisze ustawodawca.

Projektowana zmiana zwiększy wydatki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o około 29,2 mln zł w skali roku. Kwota ta musi zostać uwzględniona w budżecie na 2011 rok. Autorzy założeń przyjęli więc, że nowela wejdzie w życie wraz z początkiem przyszłego roku.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dordom 2012-03-13 12:28:58

    Może by to zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy?

  • czarna 2012-03-12 16:09:13

    no ja 80 % dostawałam chorobowego po wypadku a należało mi się 100%bo nieuczciwa firma która zpm"kania" nie uwzględniła zgłoszenia wypadku drogą telefoniczną i wypadek w drodze do pracy nie został uznany za wypadek w drodze do pracy choć mam to udokumentowane przez policję oraz szpital .a pracodawca potem poprostu się mnie pozbył i niedośc że stracilam samochód doznałam uszczerbu na zdrowiu to niedostanę rehalibitacyjnego przez zaklad co mam w tej sprawie zrobic i gdzie sie z tym udać


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika