Akcyza i VAT od importu samochodów osobowych
Pytanie:
"Spółka sprowadziła z USA samochody osobowe do dalszej odsprzedaży. Cło i podatek VAT został zapłacony w Niemczech. Od jakiej wartości powinniśmy zapłacić akcyzę: czy tylko od wartości faktury, czy od wartości powiększonej o cło? Jak rozliczyć podatek VAT przy sprzedaży?"
Odpowiedź prawnika: Akcyza i VAT od importu samochodów osobowych
Podstawę opodatkowania podatkiem akcyzowym stanowi wartość celna wyrobów akcyzowych (czyli w naszym przypadku, wartość celna samochodu osobowego), powiększona o należne cło. Akcyzę należy zatem zapłacić od wartości celnej, powiększonej o cło.
Obciążenie sprzedaży podatkiem VAT będzie zależało od tego, jak wyglądało rozliczenie podatku od nabycia. Przepisy ograniczające odliczenie podatku VAT przy nabyciu samochodów osobowych, stosuje się również do importu tych samochodów. Jeśli więc nabyte zostały samochody o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru:
DŁ= 357 kg + n x 68 kg, gdzie „n” oznacza ilość miejsc łącznie z miejscem kierowcy
- podatnik może odliczyć jedynie 50% kwoty podatku VAT wynikającej z dokumentu celnego, nie więcej jednak niż 5.000 zł.
Rozporządzenie wykonawcze do ustawy o VAT zwalnia z podatku VAT dostawę ww. samochodów, pod warunkiem, że można byłoby pojazdy te uznać za towary używane. Tymczasem przez towar używany ustawa o VAT rozumie taki samochód, którego okres używania przez podatnika dokonującego jego dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Z samego charakteru działalności, polegającej na odsprzedaży samochodów wynika, że nie są one być używane przez podatnika dokonującego ich późniejszej sprzedaży. Nie mogą być zatem uznane za towary używane, co oznacza, że trzeba będzie zapłacić VAT przy ich sprzedaży.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?