Amortyzacja odśnieżarki

Pytanie:

"Spółka z o.o. zakupiła za ok. 3.700 zł netto małą odśnieżarkę do usuwania śniegu z placu i drogi. Jaką stawką, metodą i w jakich miesiącach (czy tylko zimą) należy amortyzować taki sprzęt?"

Odpowiedź prawnika: Amortyzacja odśnieżarki

Stawka amortyzacji odśnieżarki do usuwania śniegu z placu i drogi zależy od klasyfikacji na gruncie Klasyfikacji Środków Trwałych. Na ogół odśnieżarki klasyfikowane są do grupy 8 KŚT, tj. Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie.

W takim przypadku stawka amortyzacji, zgodnie z Załącznikiem nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zawierającym wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych, wynosi 20% rocznie. Jest to roczna stawka amortyzacji, więc nie ma podstaw aby amortyzację uwzględniać tylko w okresach zimowych.

W przypadku takiego środka trwałego (grupa 8) jest możliwość dokonania tzw. jednorazowej amortyzacji, na zasadach określonych w art. 16k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o ile podatnik rozpoczął działalność w danym roku albo jest małym podatnikiem i oczywiście nie wyczerpał limitu jednorazowej amortyzacji (w 2010 r. limit wynosił 100.000 euro).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika