Budowa przyłącza energetycznego

Pytanie klienta:

""Kto jest inwestorem przyłącza elektroenergetycznego w myśl przepisów, czy właściciel do którego jest prowadzone przyłącze, czy też zakład energetyczny - wykonawca przyłącza. Chcę wybudować przyłącze elektryczne linią kablową napowietrzną do istniejącego budynku mieszkalnego, od słupa trakcji elektrycznej na długości 130m, są określone warunki przyłączeniowe przez Zakład Energetyczny i opłata przyłączeniowa. Ponadto realizacja przyłącza ma nastąpić po uzyskaniu zgłoszenia z właściwego organu. Kto o te zgłoszenie ma wystąpić, czy zakład energetyczny który będzie wykonawcą?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z Prawem budowlanym, budowa przyłączy energetycznych nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, ale wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. Inwestorem, który obowiązany jest dokonać zgłoszenia jest właściciel, do którego ma zostać doprowadzone przyłącze energetyczne. Inwestorem jest osoba zainteresowana budową obiektu budowlanego, podejmującą działalność budowlaną i określająca związane z tym zamierzenia. Nie trzeba jednak dokonywać takiego zgłoszenia jeśli sporządzony został plan sytuacyjny na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapa jednostkowa przyjęta do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.