Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jeżeli na sąsiedniej działce bezpośrednio przy granicy istnieje budynek jednorodzinny ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy tej granicy, przylegającej do istniejącej ściany, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej,
Co prawda zgodnie z tym rozporządzeniem (§ 12 ust. 5) okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać odległości od granicy działki budowlanej, więcej niż 1,5 m (chodzi tu także o części budynku takie jak balkony, galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie i rampy) ale przepis ten odnosi się do sytuacji, gdy budynki sytuowane są w odległości 3 lub 4 m od granicy (czyli w typowych sytuacjach).
Ponadto należy uwzględnić przepisy prawa cywilnego o zakazie ingerencji w prawo własności nieruchomości, polegającej na przekroczeniu granicy zarówno przez elementy nad powierzchnią, jak i pod nią. Jeśli budynek miałby zostać ocieplony w przyszłości, należy przewidzieć taką potrzebę już na etapie projektowania budynku, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Na granicy powinien więc być usytuowany najdalszy element budynku.