Cło na samochody zagraniczne

Pytanie:

"W jaki sposób i w zależności od czego naliczane jest cło na samochody sprowadzane z zagranicy? "

Odpowiedź prawnika: Cło na samochody zagraniczne

Od 2002 roku na pochodzące m.in. z krajów należących do Unii Europejskiej oraz CEFTA i sprowadzone do Polski samochody nie obowiązuje cło. Przestaje także obowiązywać zakaz sprowadzania aut starszych niż 10-letnie. Zerowa stawka celna obowiązuje dla samochodów wyprodukowanych w krajach, z którymi Polska podpisała umowy o wolnym handlu: państwa należące do Unii Europejskiej, EFTA, CEFTA, a także Litwa, Łotwa, Estonia, Izrael, Wyspy Owcze, Turcja. Nie zmieniły się natomiast stawki ceł naliczanych w przypadku, gdy samochód jest wyprodukowany i przewożony z państw, z którymi nie mamy umów o strefach wolnego handlu. W 2002 r. nie zmieniły się natomiast stawki podatku VAT i akcyzowego na samochody. Skala tych podatków będzie taka sama, jak w 2001 r: dla pojazdów o pojemności do 2000 ccm podatek akcyzowy wynosić będzie 3,1% było (6,4%)., zaś powyżej 2000 ccm -13,6% było (17,6%). Całkowita wartość importowanych aut (z cłem i akcyzą), zarówno nowych, jak i używanych, objęta jest 22%. podatkiem VAT.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika