Dostęp administratora do skrzynek pocztowych
Pytanie:
"W naszym osiedlu mamy skrzynki pocztowe starego typu. Listonosz otwiera wszystkie boksy i od tyłu wrzuca korespondencję. Od jakiegoś czasu wielu osobom giną różne listy, w tym i listy z banku ze stanem kont, które są wysyłane zwykłą pocztą. Ostatnio zorientowaliśmy się, że administrator ma główne klucze do wszystkich skrzynek pocztowych. I często je sam otwiera i od tyłu wrzuca różną korespondencję od wspólnoty. Podejrzewamy, że wyciąga naszą korespondencję. Czy administrator ma prawo mieć główne klucze do skrzynek pocztowych? Czy może sam otwierać skrzynki, aby od tyłu wrzucać korespondencję? Co zrobić z naszymi podejrzeniami?"
Odpowiedź prawnika: Dostęp administratora do skrzynek pocztowych
W zakresie dostępu operatora pocztowego do skrzynek oddawczych sprawę reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 września 2003 r., w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych. Kwestii dostępu do tych skrzynek przez zarządcę, administratora rozporządzenie ten akt nie porusza, gdyż dotyczy innych podmiotów, jakimi są listonosze.
W pierwszej kolejności należy się zastanowić na podstawie, jakiego uregulowania administrator ma dostęp do skrzynek. Jeśli wynika to np. z uchwały wszystkich członków wspólnoty, to nie ma w zasadzie podstaw do kwestionowania jego uprawnienia. Przy czym może być ono cofnięte przez określonego właściciela. Większość w takich sprawach nie powinna decydować o wszystkich. Otwarcie takiej skrzynki przy braku uprawnienia nie jest automatycznym naruszeniem przepisów o ochronie tajemnicy korespondencji, jeśli nie dochodzi do np. otwarcia przesyłki listownej. Także jej wyrzucenie czy zniszczenie narusza Państwa uprawnienia.
Warto podnieść również kwestię ewentualnych oskarżeń o kradzież korespondencji. Mogą Państwo zgłosić policji fakt ginięcia korespondencji wskazując przy tym, że oprócz listonosza klucza ma również administrator. Nie należy jednak czynić zarzutów wprost osobie zarządcy. Jeśli bowiem Państwa przypuszczenia okażą się błędne, można być w takim przypadku o fałszywym oskarżeniu, pomówieniu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?