Dostęp administratora do skrzynek pocztowych

Pytanie:

W naszym osiedlu mamy skrzynki pocztowe starego typu. Listonosz otwiera wszystkie boksy i od tyłu wrzuca korespondencję. Od jakiegoś czasu wielu osobom giną różne listy, w tym i listy z banku ze stanem kont, które są wysyłane zwykłą pocztą. Ostatnio zorientowaliśmy się, że administrator ma główne klucze do wszystkich skrzynek pocztowych. I często je sam otwiera i od tyłu wrzuca różną korespondencję od wspólnoty. Podejrzewamy, że wyciąga naszą korespondencję. Czy administrator ma prawo mieć główne klucze do skrzynek pocztowych? Czy może sam otwierać skrzynki, aby od tyłu wrzucać korespondencję? Co zrobić z naszymi podejrzeniami?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W zakresie dostępu operatora pocztowego do skrzynek oddawczych sprawę reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 września 2003 r., w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych. Kwestii dostępu do tych skrzynek przez zarządcę, administratora rozporządzenie ten akt nie porusza, gdyż dotyczy innych podmiotów, jakimi są listonosze.

W pierwszej kolejności należy się zastanowić na podstawie, jakiego uregulowania administrator ma dostęp do skrzynek. Jeśli wynika to np. z uchwały wszystkich członków wspólnoty, to nie ma w zasadzie podstaw do kwestionowania jego uprawnienia. Przy czym może być ono cofnięte przez określonego właściciela. Większość w takich sprawach nie powinna decydować o wszystkich. Otwarcie takiej skrzynki przy braku uprawnienia nie jest automatycznym naruszeniem przepisów o ochronie tajemnicy korespondencji, jeśli nie dochodzi do np. otwarcia przesyłki listownej. Także jej wyrzucenie czy zniszczenie narusza Państwa uprawnienia.

Warto podnieść również kwestię ewentualnych oskarżeń o kradzież korespondencji. Mogą Państwo zgłosić policji fakt ginięcia korespondencji wskazując przy tym, że oprócz listonosza klucza ma również administrator. Nie należy jednak czynić zarzutów wprost osobie zarządcy. Jeśli bowiem Państwa przypuszczenia okażą się błędne, można być w takim przypadku o fałszywym oskarżeniu, pomówieniu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

darek

25.2.2010 17:51:36

Re: Wykradanie korespondencji przez byłą żonę

Mam bardzo duży problem z byłą moją żoną a w zasadzie z otrzymywaniem na czas korespondencjiz z Sądu. jestem w pracy do godziny 15.30. więc niesposób żeby zastał mnie listonosz w domu. Po zostawieniu awiza w skrzynce pocztowej awiza giną po czym otrzymuję wtórnik lub na kilka dni przed upływem awizo jest wrzucane do skrzynki. W 100% jestem przekonany, że robi to była żona. Moje pytanie brzmi - Do kogo i w jaki sposób mogę zwrócić się o pomoc? Przecież są to sprawy utrudniające mi działanie w przygotowaniu. Proszę o pomoc jak najszybciej.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: