Dywidenda zaliczkowa

Pytanie:

"Czy w takim razie dywidenda może być wypłacana tyko raz w roku? Czy może wystąpić sytuacja, kiedy zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę i podzieliło zysk za rok 2005, dokonana została wypłata dywidendy z zysku za rok 2005, a następnie zgromadzenie wspólników stwierdza iż sytuacja finansowa spółki jest bardzo dobra i jeszcze raz dokonuje podziału zysku z kapitału rezerwowego? Czy w takim razie taka wypłata będzie "zaliczką" na poczet przyszłego podziału? Czy uchwała dotycząca podziału zysku może być podjęta tylko raz w roku i w związku z tym dywidenda wypłacona tylko raz?"

Odpowiedź prawnika: Dywidenda zaliczkowa

Dywidenda jest wypłacana raz do roku z kwoty przeznaczonej do podziału między wspólników. Kwota nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału.

W tym samym roku, w którym nastąpiła wypłata dywidendy za ostatni rok obrotowy, mogą być jednak wypłacane zaliczki na poczet przyszłej dywidendy. Wymagane jest przy tym, by zatwierdzone sprawozdanie finansowe spółki za poprzedni rok obrotowy wykazywało zysk. Ponadto zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika