Wypłata dywidendy w spółce jednoosobowej

Pytanie:

"W spółce z o.o. 100 % udziałów ma osoba fizyczna, która chce sobie wypłacić pieniądze. Wypłata dodatkowego wynagrodzenia odbywa się na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników. Czy udziałowiec spółki poza wypłatami z zysku (dywidenda) może dowolnie przyznać sobie - poprzez uchwałę - inne dodatkowe wynagrodzenie - jako wynagrodzenie specjalne? "

Odpowiedź prawnika: Wypłata dywidendy w spółce jednoosobowej

Zgodnie z art. 156 k.s.h. w spółce jednoosobowej, jedyny wspólnik wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników zgodnie z przepisami niniejszego działu. W związku z tym to do niego, zgodnie z art. 231 § 2 k.s.h., należy decyzja o podziale zysku i wypłacenie sobie samemu dywidendy.

Przyznanie „wynagrodzenia specjalnego”, o ile nie jest czynnością określoną w art. 227 i nast. k.s.h., nie zależy od zgromadzenia wspólników, lecz jest uzależnione od decyzji zarządu. Stąd jeśli jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu to może sobie przyznać takie wynagrodzenie.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art 189 k.s.h. obowiązuje zakaz wypłat wspólnikom jakichokolwiek kwot z majątku spółki poza osiągniętym zyskiem. Należy także pamiętać o limicie wypłat określonym w art 192 k.s.h. Zgodnie z art 194 k.s.h.  Umowa spółki może upoważniać zarząd do wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy, jeżeli spółka posiada środki wystarczające na wypłatę. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika