Wypłata dywidendy w spółce jednoosobowej

Pytanie klienta:

""W spółce z o.o. 100 % udziałów ma osoba fizyczna, która chce sobie wypłacić pieniądze. Wypłata dodatkowego wynagrodzenia odbywa się na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników. Czy udziałowiec spółki poza wypłatami z zysku (dywidenda) może dowolnie przyznać sobie - poprzez uchwałę - inne dodatkowe wynagrodzenie - jako wynagrodzenie specjalne? ""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 156 k.s.h. w spóÅ‚ce jednoosobowej, jedyny wspólnik wykonuje wszystkie uprawnienia przysÅ‚ugujÄ…ce zgromadzeniu wspólników zgodnie z przepisami niniejszego dziaÅ‚u. W zwiÄ…zku z tym to do niego, zgodnie z art. 231 § 2 k.s.h., należy decyzja o podziale zysku i wypÅ‚acenie sobie samemu dywidendy.

Przyznanie „wynagrodzenia specjalnego”, o ile nie jest czynnoÅ›ciÄ… okreÅ›lonÄ… w art. 227 i nast. k.s.h., nie zależy od zgromadzenia wspólników, lecz jest uzależnione od decyzji zarzÄ…du. StÄ…d jeÅ›li jedyny wspólnik jest jednoczeÅ›nie jedynym czÅ‚onkiem zarzÄ…du to może sobie przyznać takie wynagrodzenie.

Należy jednak pamiÄ™tać, że zgodnie z art 189 k.s.h. obowiÄ…zuje zakaz wypÅ‚at wspólnikom jakichokolwiek kwot z majÄ…tku spóÅ‚ki poza osiÄ…gniÄ™tym zyskiem. Należy także pamiÄ™tać o limicie wypÅ‚at okreÅ›lonym w art 192 k.s.h. Zgodnie z art 194 k.s.h.  Umowa spóÅ‚ki może upoważniać zarzÄ…d do wypÅ‚aty wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy, jeżeli spóÅ‚ka posiada Å›rodki wystarczajÄ…ce na wypÅ‚atÄ™.