Forma odpowiedzi na sprzeciw
Pytanie:
"W sprawie gospodarczej (kwota powyżej 10 tysięcy zł) wydany został nakaz zapłaty w trybie upominawczym. Sąd wezwał powoda do złożenia odpowiedzi na sprzeciw. Pozew wniesiono na urzędowym formularzu, sprzeciw od nakazu również. Czy odpowiedź na sprzeciw również powinna być sporządzona na formularzu urzędowym, jeśli tak to którym?"
Odpowiedź prawnika: Forma odpowiedzi na sprzeciw
W przytoczonym stanie faktycznym nie znajdują zastosowania przepisy dotyczące postępowania uproszczonego, zgodnie z którymi na urzędowych formularzach powinny być sporządzane następujące pisma procesowe: pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego oraz pisma zawierające wnioski dowodowe. Wartość przedmiotu sporu w tej sprawie przekracza 10 tysięcy zł, zatem nie może być objęta postępowaniem uproszczonym, w którym obowiązuje nakaz wnoszenia wymienionych pism na formularzach urzędowych.
W tej sprawie został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. W k.p.c. obowiązuje generalny nakaz wnoszenia pism procesowych na urzędowych formularzach, gdy przepis szczególny tak stanowi (art. 125 § 2 k.p.c.), a w odniesieniu do postępowania upominawczego w art. 503 § 2 k.p.c. - należy zachować formę formularza urzędowego przy wnoszeniu sprzeciwu, jeżeli pozew został wniesiony na formularzu urzędowym.
Pytanie dotyczy kwestii czy należy również zachować tę formę przy wnoszeniu odpowiedzi na sprzeciw. Przepisy szczególne nie przewidują obowiązku wnoszenia odpowiedzi na sprzeciw na odpowiednim formularzu urzędowym, więc odpowiedź na sprzeciw nie musi być wniesiona w tej formie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?