Historia kont bankowych a zachowek

Pytanie:

"Występuję do siostry o zachowek po naszym ojcu. Zbieram informacje o składnikach majątku po moim ojcu. Ojciec przez ostatnie dziesięć lat udzielał siostrze darowizn pieniężnych poprzez swoje konta bankowe. Nie znam numerów tych kont. Siostra nie chce żebym wszczynała sprawę sądową o zachowek. Prowadzimy rozmowy o ugodzie. Ale zrozumiałym jest, że nie chce podać mi historii kont bankowych ojca. W jaki sposób mogę wystąpić do sądu o udostępnienie mi historii kont bankowych mojego ojca, nie wszczynając sprawy o zachowek?"

Odpowiedź prawnika: Historia kont bankowych a zachowek

W opisanym stanie faktycznym chce Pani ustalić wartość należnego Pani zachowku, a w związku z tym, należałoby sądowo dochodzić swoich praw i w tym postępowaniu ustalać wartość dokonanych darowizn na rzecz siostry. W inny sposób nie może Pani przymusić siostry do ujawniania Pani stanu swojego majątku, jeżeli nie chce ona ugodowo załatwić całej sprawy.

Jeżeli nie jest Pani spadkobiercą ustawowym, wówczas nie ma Pani prawa do majątku spadkowego, w tym m.in. dostępu do rachunków bankowych spadkodawcy. Jeżeli jednak jest Pani spadkobiercą ustawowym, a spadkodawca za życia wyzbył się majątku zgromadzonego na istniejących (wchodzących w skład spadku) rachunkach bankowych, wówczas może Pani udać się do danego banku z prośbą o udostępnienie danych o nabytych, w drodze spadku, kont bankowych. Musi się Pani jednak legitymować prawomocnym postanowieniem w sprawie stwierdzenia nabycia spadku.

W związku z powyższym, aby Pani prawo do zachowku zostało należycie spełnione, wskazanym byłoby wystąpienie na drogę sądową, chyba że siostra w ramach ugody rozliczy się z Panią.


Najważniejsze informacje prawne w jednym miejscu - obserwuj nas na Google News!


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika