Konkurs na ordynatora PZOZ

Pytanie:

"W publicznym szpitalu ordynatorowi jednego z oddziałów kończy się kadencja na którą był powołany. Dyrektor nie ogłosił nowego konkursu. Czy z dniem upływu kadencji ordynatora dyrektor szpitala może powołać jako pełniącego obowiązki ordynatora tę samą osobę? Czy może powołać inną osobę pozostawiając dotychczasowego ordynatora na oddziale jako pracownika? Jeśli tak, to na jaki okres może powołać osobę p.o. i w jakim terminie musi ogłosić konkurs?"

Odpowiedź prawnika: Konkurs na ordynatora PZOZ

Zgodnie z art. 44a ust. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, w publicznych zakładach opieki zdrowotnej przeprowadza się konkurs na:

  1. kierownika zakładu, z wyjątkiem kierownika samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej;

  2. zastępcy kierownika zakładu w zakładzie, w którym kierownik nie jest lekarzem;

  3. ordynatora;

  4. ordynatora - kierownika kliniki;

  5. ordynatora - kierownika oddziału klinicznego;

  6. naczelnej pielęgniarki;

  7. przełożonej pielęgniarek zakładu;

  8. pielęgniarki oddziałowej.

Konkurs na stanowisko ordynatora - kierownika kliniki oraz ordynatora - kierownika oddziału klinicznego ogłasza i przeprowadza odpowiednio:

  1. rektor właściwej publicznej uczelni medycznej lub publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, na zasadach określonych w statucie uczelni;

  2. dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, na zasadach określonych w statucie Centrum.

Rektor bądź dyrektor, o których mowa powyżej, powołuje ordynatora - kierownika kliniki oraz ordynatora - kierownika oddziału klinicznego, po uprzednim zasięgnięciu opinii kierownika zakładu opieki zdrowotnej.

Komisję konkursową powołuje się nie później niż po upływie dwóch miesięcy od dnia zwolnienia stanowiska objętego konkursem.

Jeżeli do konkursu nie zgłosiło się co najmniej dwóch kandydatów lub w wyniku konkursu nie wybrano kandydata albo z kandydatem wybranym w postępowaniu konkursowym nie nawiązano stosunku pracy, odpowiednio podmiot, który utworzył publiczny zakład opieki zdrowotnej, lub kierownik tego zakładu ogłasza nowy konkurs w ciągu dwóch miesięcy od daty zakończenia postępowania poprzedniego konkursu. Jeżeli w wyniku postępowania dwóch kolejnych konkursów kandydat nie został wybrany, odpowiednio podmiot, który utworzył publiczny zakład opieki zdrowotnej, lub kierownik tego zakładu nawiązuje stosunek pracy z osobą przez siebie wskazaną po zasięgnięciu opinii komisji konkursowej.

W takim wypadku konkurs ogłasza się po upływie dwóch lat, jednak nie później niż w terminie trzech lat od dnia nawiązania tego stosunku pracy.

Z kandydatem wybranym w drodze konkursu na stanowisko określone powyżej kierownik publicznego zakładu opieki zdrowotnej nawiązuje stosunek pracy na podstawie umowy o pracę.

Stosunek pracy z kandydatem wybranym na w/w stanowisko nawiązuje się na 6 lat. Okres ten może być przedłużony do 8 lat, jeżeli do osiągnięcia wieku emerytalnego pracownikowi brakuje nie więcej niż 2 lata. Stosunek pracy nawiązany z kandydatem wybranym na stanowisko ordynatora - kierownika kliniki oraz ordynatora - kierownika oddziału klinicznego może być rozwiązany na wniosek kierownika zakładu.

Przepisy poprzednio obowiązującego rozporządzenia wyraźnie wskazywały, iż osoba zatrudniona na stanowisku ordynatora może ponownie przystąpić do konkursu na zajmowane stanowisko. Niestety w uzasadnieniu do ustawy nowelizującej nie wskazano powodów, dla których nie powtórzono podobnego zapisu. Naszym zdaniem należy uznać, że dana osoba może ponownie wziąć udział w konkursie.

Na podstawie Rozporządzenia Ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 19 sierpnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, składu komisji konkursowej oraz ramowego regulaminu przeprowadzania konkursu, konkurs na stanowiska kierownicze w zakładzie, przeprowadza komisja konkursowa powołana przez właściwy podmiot. Komisję konkursową powołuje się nie później niż po upływie dwóch miesięcy od dnia zwolnienia stanowiska objętego konkursem. Powołanie przedmiotowej komisji wszczyna postępowanie konkursowe.

Postępowanie konkursowe obejmuje:

  1. opracowanie i przyjęcie przez komisję konkursową regulaminu konkursu, na podstawie ramowego regulaminu postępowania konkursowego, stanowiącego załącznik do rozporządzenia, oraz projektu ogłoszenia o konkursie,

  2. ogłoszenie o konkursie, w terminie nie przekraczającym 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania konkursowego,

  3. rozpatrzenie zgłoszonych kandydatur,

  4. wybranie kandydata na stanowisko objęte konkursem.

Postępowanie konkursowe prowadzi się z zachowaniem kolejności czynności określonych powyżej.

Do konkursu mogą przystąpić osoby posiadające kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, określone odrębnymi przepisami.

Kierownik zakładu przed nawiązaniem stosunku pracy z kandydatem wybranym w drodze konkursu na stanowisko: ordynatora i przełożonej pielęgniarek lub pielęgniarki oddziałowej zasięga opinii związków zawodowych działających w zakładzie.

Przepisy prawa nie zakazują nawiązania stosunku pracy z byłym ordynatorem. W okresie od rozpoczęcia konkursu, aż do nawiązania stosunku pracy z nowym ordynatorem, dyrektor wyznacza osobę pełniącą obowiązki ordynatora.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika