Legalizacja odstępstwa od projektu

Pytanie:

"Jak mogę zalegalizować odstępstwo od warunków pozwolenia na budowę polegające na tym, że usytuowałem budynek mieszkalny przy granicy działki sąsiedniej, której jestem również właścicielem? Projekt przewidywał lokalizację 4 m od granicy. Postawiłem przy granicy ścianę budynku, w której są otwory okienne, zbliżenie to spowodowało kolizję dachu nowo wybudowanego budynku z przyłączem elektrycznym biegnącym do istniejącego budynku, w którym mieszkam na działce, do której się zbliżyłem z nowym budynkiem."

Odpowiedź prawnika: Legalizacja odstępstwa od projektu

O zakończeniu budowy obiektu budowlanego, inwestor obowiązany jest powiadomić właściwy organ. Do zawiadomienia inwestor obowiązany jest dołączyć: 1) oryginał dziennika budowy; 2) oświadczenie kierownika budowy: a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami, b) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu; 3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania; 4) protokoły badań i sprawdzeń; 5)inwentaryzację geodezyjną powykonawczą. W razie zmian odstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, inwestor obowiązany będzie jeszcze dołączyć dodatkowe dokumenty przygotowane przez projektanta (np. zmieniony projekt). Następnie organ może przeprowadzić kontrolę obiektu budowlanego, w wyniku której może nałożyć karę stanowiącą iloczyn stawki opłaty (500 zł) oraz dwóch innych współczynników (uzależnionych od rodzaju obiektu). Zatem w celu zalegalizowania odstępstw, o których mowa w pytaniu należy skierować zawiadomienie o zakończeniu budowy wraz ze zgłoszeniem zmian w stosunku do zatwierdzonego projektu budowlanego i pozwolenia na budowę. Należę liczyć się jednak z możliwością, iż obiekt może zostać uznany za samowolę budowlaną podlegającą rozbiórce.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Danuta 2012-04-02 19:41:14

    Witam! Mam pytanie: czy przesunięcie szamba o 5 m w drugą str. aby nie było na wjeździe na posesję, oraz zmiana miejsca studni kopanej /we wskazanym nie było wody/ jak również studni chłonnej- również zmiana miejsca są istotnym odstępstwem od projektu? Jak to załatwić?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika