Legalizacja samowoli budowlanej

Pytanie:

"Odziedziczyłam dom po dziadku. Do nieruchomości jest dobudowany pokój. Znajduje się on na mapie geodezyjnej terenu. Niestety w papierach nie mogę znaleść pozwolenia na tą dobudówkę. Jak to zalegalizować. Czy jest możliwe aby w podkładach geodezyjnych był umieszczony obiekt bez pozwolenia? A jeżeli tak to jak teraz zrobić żeby było ok? "

Odpowiedź prawnika: Legalizacja samowoli budowlanej

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego roboty budowlane (należy przez to rozumieć budowę - którą jest również odbudowa, rozbudowa, nadbudowa oraz przebudowa obiektu budowlanego - a także prace polegające na montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego), można rozpocząć jedynie po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Jeżeli pokój został "dobudowany" bez wymaganego prawem zezwolenia wówczas organ administracyjny może nakazać w drodze decyzji rozbiórkę tej nadbudowy. Nie można jednak nakazać rozbiórki jeżeli upłynęło 5 lat od dnia zakończenia budowy obiektu budowlanego lub jego części, a jego istnienie nie narusza przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym, w szczególności ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji na właścicielu spoczywa obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Zakładając więc, że pokój został "dobudowany" bez uzyskania pozwolenia będzie Pani mogła po upływie 5 lat od wykonania tej przybudówki starać się o uzyskanie pozwolenia bez ryzyka, iż organ administracyjny nakaże rozbiórkę. Co się tyczy wykazania na mapie geodezyjnej przybudówki należy zauważyć, ze operat ewidencjyny - zawierający informacje o budynkach, gruntach i lokalach składający się m.in. z map jest przygotowywany w oparciu o zgłoszone staroście dane. Obowiązanym do zgłoszenia właściwemu staroście wszelkich zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni licząc od dnia powstania tych zmian jest właściciel np: gruntu. W efekcie możliwa jest sytuacja, że Pani dziadek zgłosił zmianę lecz wcale nie oznacza to, że posiadał pozwolenie na wykonanie przybudówki. Oczywiście nie można również wykluczyć sytuacji odwrotnej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Zbigniew 2015-03-03 14:41:55

    Witam... Mam dobudówkę ok 18.met.kwad.Została wybudowana ok. 8 lat temu przez mojego tatę.Nie mieliśmy żadnych pozwoleń na przebudowę-dobudowę,tak zwanego pomieszczenia gospodarczego.Czy wystarczy zgłosić .Jakie grożą mi konsekwencje z tego tytułu .Proszę o szybką odpowiedz. DZIĘKUJE.

  • Tomek 2012-12-27 20:19:54

    Witam Mam pytanie czy inspektor II instancji może nakazać mi w styczniu rozbiórkę budynku czy jest jakiś okres ochronny.? Proszę o szybka odp.!

  • ania 2011-09-25 15:26:58

    Kupilisimy dom starając sie teraz o kredyt pod hipotekie tego domu okazało sie ze dom nie mam odbioru budowlanego z tego co ustalilismy dom był budowany w 1973r a przepis o odbiorach budynku weszedł w życie od 1974r czy obowiozuje nas teraz odbiór tego budynku czy organ administracyjny powinien wystawic nam zaświadczenie ze dom niewymaga odbioru a moze byc urzytkowany


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika