Licencja na prowadzenie transportu drogowego

Pytanie:

Czy prowadząc zagraniczny transport drogowy rzeczy samochodem o masie całkowitej do 3,5 t muszę posiadać licencję?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Obowiązek uzyskania licencji na transport drogowy ciąży co do zasady na wszystkich przewoźnikach. Jednak przepisy prawa wyłączają od tego obowiązku pewne kategorie podmiotów, tj. takie, które spełniają określone warunki. Tym samym z obowiązku uzyskania licencji zwolnieni są przewoźnicy, którzy: - świadczą swe usługi w drodze przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi konstrukcyjnie przeznaczonymi do przewozu nie więcej niż 9 osób (włącznie z kierowcą). Dotyczy to jedynie niezarobkowego krajowego i międzynarodowego przewozu osób, - świadczą swe usługi przy wykorzystaniu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Warunek ten nie jest ograniczony przedmiotem transportu czy przewozu, a zatem może to być zarówno przewóz osób, jak i transport towarów. Nie ma także znaczenia rodzaj transportu (przewozu) - nie wymaga uzyskania licencj zarówno transport (przewóz) krajowy, jak i międzynarodowy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

confect

30.1.2010 21:52:3

Re: Licencja na prowadzenie transportu drogowego

czy takie same przepisy dotycza transportu busem do 3.5 t, jadac z przyczepa np. laweta z samochodem?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 26.12.2018

  Zmiana ustawy o transporcie drogowym

  Rządowy projekt dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia z 1 kwietnia 2016 r., ustanawiającego wspólne zasady dotyczące połączenia krajowych rejestrów elektronicznych przedsiębiorców (...)

 • 28.4.2019

  Wiecej danych w rejestrach dot. transportu drogowego

  Znowelizowana ustawa o transporcie drogowym dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia, które przewiduje ustanowienie wspólnych zasad dotyczących połączenia krajowych rejestrów (...)

 • 30.11.2017

  Działa Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego

  Wdrożony przez GITD Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego to m.in. baza danych przedsiębiorców transportu drogowego, umożliwiająca wymianę gromadzonych (...)

 • 26.9.2017

  Szykują się zmiany w drogowym przewozie osób

  Dostrzegając potrzebę stworzenia jednakowych warunków prawnych dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób oraz zapewnienia większego (...)

 • 11.1.2010

  Do czego są uprawnieni inspektorzy transportu drogowego?

  Inspektorzy transportu drogowego uprawnieni są do przeprowadzania kontroli w transporcie drogowym, w tym kontroli ruchu drogowego. Inspektor transportu drogowego, podczas przeprowadzania kontroli drogowej, (...)