Licencja na prowadzenie transportu drogowego

Pytanie:

"Czy prowadząc zagraniczny transport drogowy rzeczy samochodem o masie całkowitej do 3,5 t muszę posiadać licencję?"

Odpowiedź prawnika: Licencja na prowadzenie transportu drogowego

Obowiązek uzyskania licencji na transport drogowy ciąży co do zasady na wszystkich przewoźnikach. Jednak przepisy prawa wyłączają od tego obowiązku pewne kategorie podmiotów, tj. takie, które spełniają określone warunki. Tym samym z obowiązku uzyskania licencji zwolnieni są przewoźnicy, którzy: - świadczą swe usługi w drodze przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi konstrukcyjnie przeznaczonymi do przewozu nie więcej niż 9 osób (włącznie z kierowcą). Dotyczy to jedynie niezarobkowego krajowego i międzynarodowego przewozu osób, - świadczą swe usługi przy wykorzystaniu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Warunek ten nie jest ograniczony przedmiotem transportu czy przewozu, a zatem może to być zarówno przewóz osób, jak i transport towarów. Nie ma także znaczenia rodzaj transportu (przewozu) - nie wymaga uzyskania licencj zarówno transport (przewóz) krajowy, jak i międzynarodowy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • confect 2012-01-30 21:52:03

    czy takie same przepisy dotycza transportu busem do 3.5 t, jadac z przyczepa np. laweta z samochodem?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika