Nagrania głosowe

Pytanie:

"Użytkownicy serwisu internetowego realizują nagrania głosowe. Nagrania mają być wykorzystywane również w różnych serwisach internetowych firmy. Chodzi o przekazanie prawa do wykorzystywania nagrań.Czy użytkownik może wypowiedzieć i nagrać formułkę przed głównym nagraniem bez podania nazwiska w formie "ja Paweł zamieszkały w Kaliszu realizuję to nagranie i przekazuje wszystkie prawa majątkowe i autorskie z nim związane firmie X bez żadnych ograniczeń" i po takim wstępie następuje nagranie. Czy taka forma przekazania praw ma wartość prawną? Jaki tekst powinna zawierać formułka, artykuły, paragrafy? "

Odpowiedź prawnika: Nagrania głosowe

Odpowiedź zależy od tego jaki jest charakter wskazanych nagrań głosowych. Jeśli wypowiadane słowa nie mają charakteru utworów w rozumieniu prawa autorskiego, to nie powstają żadne prawa autorskie czy prawa pokrewne do takich wypowiedzi, stąd nie ma mowy o ich przenoszeniu.

Jeśli zaś wypowiedź ma charakter utworu w rozumieniu art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tzn. jest to wytwór pracy twórczej człowieka, spełniający przesłanki indywidualności i nowości - przy czym to czy dana wypowiedź jest utworem należy oceniać w każdym przypadku osobno z uwzględnieniem okoliczności danego przypadku), to po pierwsze konieczne było by przeniesienie praw autorskich majątkowych do samego utworu (jeśli oczywiście autorem tego utworu jest osoba nagrywająca swe słowa), po drugie zaś praw do artystycznego wykonania tego utworu (jedno z tzw. praw pokrewnych).

Zgodnie z art. 53 prawa autorskiego, majątkowe prawa autorskie do utworu mogą zostać przeniesione na inny podmiot jedynie w formie pisemnej (niedopełnienie tego wymogu powoduje nieważność takiej umowy). Forma pisemna zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego oznacza oświadczenie woli złożone na piśmie, własnoręcznie podpisane. Oświadczenia woli złożonego w proponowanej w pytaniu formie „dźwiękowej" nie można uznać za czyniące zadość wymaganiom wynikającym z prawa autorskiego i kodeksu cywilnego. Czynność prawna przenosząca prawa autorskie majątkowe musi ponadto określać wyraźnie, czyje są to prawa (zatem wskazanie „Paweł z Kalisza" nie wystarczy). Nadto, zgodnie z art. 41 ust. 2, przeniesienia praw autorskich skutkuje wyłącznie w stosunku do wymienionych w umowie pól eksploatacji (sposobów wykorzystywania utworu), wg przeważającego poglądu nieskuteczne jest oświadczenie autora o przeniesieniu „wszystkich praw autorskich", bądź „praw do wszystkich pól eksploatacji" (bez ich wyszczególnienia).

Na mocy art. 92 prawa autorskiego, powyższe zasady (konieczność przeniesienia praw w formie pisemnej, konieczność wyszczególnienia pól eksploatacji) znajdują zastosowanie także do artystycznego wykonania utworu (czyli samego wykonania, wypowiedzenia tekstu, zaśpiewanej piosenki itp).

Zatem niedochowanie wymienionych wyżej wymogów powoduje nieważność przeniesienia zarówno praw autorskich majątkowych do samego utworem (jeśli oczywiście mamy z nim do czynienia), jak i praw do artystycznego jego wykonania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika