Czy sprawa o alimenty, może odbyć się bez pozwanego?

Pytanie:

"Jakie grożą mi konsekwencje niestawienia sie na sprawie o alimenty? Czy jeżeli wyrok zapadnie wg żądań z pozwu to czy jest jeszcze jakaś dodatkowa grzywna? Czy podczas rozprawy strona może podwyższyc wartość przedmiotu sporu? Czy od takiego wyroku można się odwołać? "

Odpowiedź prawnika: Czy sprawa o alimenty, może odbyć się bez pozwanego?

Generalną konsekwencją niestawiennictwa będzie z pewnością utrata możliwości obrony swych praw. Prawo cywilne procesowe nie przewiduje kar za niestawiennictwo na rozprawie.

Jeżeli pozwany nie stawi się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny. W tym wypadku jednak przyjmuje się za prawdziwe twierdzenie powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie lub pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą, jeżeli nie budzą one uzasadnionych wątpliwości co do zgodności z prawdziwym stanem rzeczy Dodatkowo gwarantuje ono każdej ze stron żądanie przeprowadzenia rozprawy w jej nieobecności. Strona może zgłosić to żądanie w piśmie procesowym. W wypadku zgłoszenia takiego żądania wydany wyrok nie będzie zaoczny.

Podwyższenie alimentów podczas nieobecności pozwanego

 Jeśli chodzi o związanie sądu treścią żądania, to warto pamiętać, że w przypadku alimentów, sąd orzeka o roszczeniach, jakie wynikają z faktów przytoczonych przez powoda także wówczas, gdy roszczenie nie było objęte żądaniem lub gdy było w nim zgłoszone w rozmiarze mniejszym niż usprawiedliwiony wynikiem postępowania. Innymi słowy sąd ma więc prawo zasądzić wyższe alimentów od wnioskowanych.

Sprzeciw od wyroku zaocznego o alimenty

Co się zaś tyczy możliwości wzruszenia takiego wyroku, to zgodnie z prawem pozwany, przeciwko któremu zapadł wyrok zaoczny, może złożyć sprzeciw w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku. W piśmie zawierającym sprzeciw pozwany powinien przytoczyć zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz fakty i dowody na ich uzasadnienie. Sprzeciw złożony po terminie oraz sprzeciw, którego braków strona w wyznaczonym terminie nie uzupełniła, sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Małgorzata 2022-10-16 17:23:17

  Mam pytanie, były mąż ostatnio płaci alimenty nieregularnie i na raty bez mojej zgody podejrzewam że robi to celowo aby udowodnić że brakuje mu pieniędzy ale się stara i będzie próbował obniżyć alimenty. Z racji że dzieli nas spora odległość wystarczy że wyśle na sprawę miejscowego adwokata na sprawę bez mojego udziału?

 • ania 2019-11-24 14:29:55

  Mam pytanie mops wystepuje o alimenty dla mojej mamy wzgledem mnie czy jak sie nie bede wstawiac na sprawy czekają mnie jakieś konsekwencje?

 • Adela 2019-09-02 06:48:07

  Witam ! Nie mogę stawić się w sądzie na rozprawie o alimenty ( jestem powódką) w wyznaczonym terminie, ponieważ wykupiłam wyjazd z dziećmi i nie było możliwości przełożenia go, ponieważ wiązało by się to z utratą wpłaconej zaliczki, a to dla mnie duży koszt. Bardzo mi zależy aby wypowiedzieć się w sądzie w tej sprawie, ponieważ doytczy ona bezpośrednio moich dzieci. Jaka jest szansa by wyrok nie zapadł bez mojej obecnośći??? Pozdrawiam

 • xczarna 2017-11-03 11:14:01

  Witam mam problem gdyż mąż od czerwca nie wstawia się na sprawe teraz w grudniu jest następna sprawa sytuacja moja jest bardzo trudna dlaczego sędzia jeszcze nie wydał wyroku zaocznego mąz pije nie wstawia się na sprawy a sędzia tylko wyznacza nowe terminy

 • K 2016-10-01 13:35:49

  Witam.CHCE ZŁOZYĆ POZEW O ALIMENTY nie jesteśmy po ślubie i nie jesteśmy razem.Od urodzenia dziecka mineło dwa lata potrzebuje od niego adres zamieszkania ale on nie chce mi go podać.W rozmowie telefonicznej powiedział że sama mam znależść jego adres.Czy przy złożeniu pozwu musze podać jego aktualny adres zamieszkania?

 • M 2015-04-03 21:25:59

  Witam dziś miała sie odbyc sprawa o alimenty przeciwko mojemu facetowi gdyz do 3 marca bylam nieletnia opiekunem dziecka byl moj ojciec i on zakladal sprawe ale niestety nie mielismy jak dotrzec na ta sprawe jakie z tym wiaza sie konsekwncje. Czy bede mogla jeszcze raz zalozyc sprawe?

 • lili432 2012-04-13 21:05:51

  Witam .Mam wielki problem.mam zasAdzone alimenty na córkę 9 lat temu 200zł.Chcę podnieśc wysokosc alimentow ale nie wiem gdzie mieszka ojciec dziecka .Czy mam podac jego ostatni adres zamieszkania.Czy ta sprawa sie odbędzie?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika