Czy sprawa o alimenty, może odbyć się bez pozwanego?

Pytanie klienta:

""Jakie grożą mi konsekwencje niestawienia sie na sprawie o alimenty? Czy jeżeli wyrok zapadnie wg żądań z pozwu to czy jest jeszcze jakaś dodatkowa grzywna? Czy podczas rozprawy strona może podwyższyc wartość przedmiotu sporu? Czy od takiego wyroku można się odwołać? ""

Odpowiedź prawnika:

Generalną konsekwencją niestawiennictwa będzie z pewnością utrata możliwości obrony swych praw. Prawo cywilne procesowe nie przewiduje kar za niestawiennictwo na rozprawie.

Jeżeli pozwany nie stawi się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny. W tym wypadku jednak przyjmuje się za prawdziwe twierdzenie powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie lub pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą, jeżeli nie budzą one uzasadnionych wątpliwości co do zgodności z prawdziwym stanem rzeczy Dodatkowo gwarantuje ono każdej ze stron żądanie przeprowadzenia rozprawy w jej nieobecności. Strona może zgłosić to żądanie w piśmie procesowym. W wypadku zgłoszenia takiego żądania wydany wyrok nie będzie zaoczny.

Podwyższenie alimentów podczas nieobecności pozwanego

 Jeśli chodzi o związanie sądu treścią żądania, to warto pamiętać, że w przypadku alimentów, sąd orzeka o roszczeniach, jakie wynikają z faktów przytoczonych przez powoda także wówczas, gdy roszczenie nie było objęte żądaniem lub gdy było w nim zgłoszone w rozmiarze mniejszym niż usprawiedliwiony wynikiem postępowania. Innymi słowy sąd ma więc prawo zasądzić wyższe alimentów od wnioskowanych.

Sprzeciw od wyroku zaocznego o alimenty

Co się zaś tyczy możliwości wzruszenia takiego wyroku, to zgodnie z prawem pozwany, przeciwko któremu zapadł wyrok zaoczny, może złożyć sprzeciw w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku. W piśmie zawierającym sprzeciw pozwany powinien przytoczyć zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz fakty i dowody na ich uzasadnienie. Sprzeciw złożony po terminie oraz sprzeciw, którego braków strona w wyznaczonym terminie nie uzupełniła, sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.