Odmowa przyjęcia zachowku

Pytanie:

"Czy można odmówić przyjęcia zachowku i jakie są tego konekwencje? "

Odpowiedź prawnika: Odmowa przyjęcia zachowku

Zachowek to uprawnienie, które przysługuje zstępnym, małżonkowi i rodzicom spadkodawcy na wypadek pominięcia ich przez spadkodawcę w testamencie. Z istoty zachowku wynika więc, że nie ma obowiązku przyjmowania zachowku, o zachowek występuje się z odpowiednim roszczeniem. Najlepiej zilustruje to prosty przykład. Jeżeli Spadkodawca Jan Kowalski wdowiec miał dwóch synów Piotra i Michała, a w testamencie cały majątek zapisał Michałowi, to Piotr może wystąpić do sądu z roszczeniem o należny mu zachowek, bowiem Piotr nie ma takiego obowiązku. Konsekwencją nie wystąpienia z roszczeniem o majątek jest to, że uprawniony do zachowku nie pozyska przedmiotów, ani innych wartości z majątku spadkodawcy, a po upływie okresu przedawnienia, utraci możliwość wystąpienia z roszczeniem o zachowek w ogóle.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika