Odrzucenie sprzeciwu-zażalenie
Pytanie:
"Opłatę za wniesienie sprzeciwu od wyroku zaocznego w sprawie cywilnej wniosłam za pośrednictwem konta bankowego córki (takie samo nazwisko). W tytule zapłaty podane było moje imię i nazwisko oraz sygnatura akt i przeznaczenie kwoty. Czy istnieją jakieś przepisy prawne, które pozwalałyby sądowi uznać taką wpłatę jako wpłatę córki a nie wpłatę, której tytuł był podany w opisie zapłaty. Sąd sprzeciw odrzucił, bo nie wpłynęła opłata, co nie jest zgodne ze stanem faktycznym."
Odpowiedź prawnika: Odrzucenie sprzeciwu-zażalenie
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego sprzeciw od wyroku zaocznego powinien spełniać wszelkie wymogi pisma procesowego oraz dodatkowo warunki dla sprzeciwu od wyroku zaocznego. Termin na wniesienie sprzeciwu wynosi tydzień od dnia doręczenia wyroku. W treści sprzeciwu pozwany powinien zawrzeć zarzuty wobec żądaniom pozwu, a także fakty i dowody na ich uzasadnienie. Obowiązek wniesienia kwoty wpisu od sprzeciwu określa ustawa o kosztach sądowych. Zgodnie z tymi przepisami odpowiednia kwota powinna zostać uiszczona razem ze złożeniem sprzeciwu. Jednak nawet jeśli nie zostanie wniesiony wpis lub pismo nie spełnia wymogów formalnych sąd wzywa stronę do uzupełnienia zaistniałych braków w terminie tygodniowym. Sąd może odrzucić sprzeciw wniesiony po terminie lub nieuzupełniony w wyznaczonym wcześniej terminie. Jeżeli sąd odrzuci sprzeciw, stronie przysługuje jeszcze zażalenie, które należy wnieść w ciągu tygodnia od doręczenia postanowienia o odrzuceniu sprzeciwu. Zatem, skoro opłaciła Pani sprzeciw, może Pani wnieść zażalenie, dołączając dowód wpłaty.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?