Ogłoszenie testamentu, stwierdzenie nabycia spadku

Pytanie:

"Czy do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku można dołączyć testament, czy też najpierw należy złożyć wniosek o jego otwarcie i ogloszenie? Jeśli testament dołącza się do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, to czy sąd otwiera go i ogłasza automatycznie w czasie rozprawy spadkowej? Czy nie wydłuża to postępowania?"

Odpowiedź prawnika: Ogłoszenie testamentu, stwierdzenie nabycia spadku

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu dowodem uprawnień spadkobiercy jest testament. Z tego też względu składając wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć także testament.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anna 2021-05-08 11:02:03

    Jaki wniosek należy złożyć o stwierdzenie nabycia spadku, jeśli jest testament, ale nie obejmuje on całego spadku zmarłego ? Czyli jest jeszcze majątek niewymieniony w testamencie. Np. mama miała dwa mieszkania. Jedno zapisała córce w testamencie. Ma jeszcze syna i męża, który żyje, więc drugie mieszkanie będzie dziedziczone ustawowo przez trzech spadkobierców: córkę, syna, męża. Czy można postępowanie spadkowe przeprowadzić jednorazowo? Czy będą wymagane dwa wnioski o stwierdzenie nabycia spadku? Jeden z testamentu, drugi z ustawy...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika