Ogłoszenie testamentu, stwierdzenie nabycia spadku

Pytanie:

Czy do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku można dołączyć testament, czy też najpierw należy złożyć wniosek o jego otwarcie i ogloszenie? Jeśli testament dołącza się do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, to czy sąd otwiera go i ogłasza automatycznie w czasie rozprawy spadkowej? Czy nie wydłuża to postępowania?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu dowodem uprawnień spadkobiercy jest testament. Z tego też względu składając wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć także testament.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Anna

8.5.2019 11:2:3

Re: Ogłoszenie testamentu, stwierdzenie nabycia spadku

Jaki wniosek należy złożyć o stwierdzenie nabycia spadku, jeśli jest testament, ale nie obejmuje on całego spadku zmarłego ? Czyli jest jeszcze majątek niewymieniony w testamencie. Np. mama miała dwa mieszkania. Jedno zapisała córce w testamencie. Ma jeszcze syna i męża, który żyje, więc drugie mieszkanie będzie dziedziczone ustawowo przez trzech spadkobierców: córkę, syna, męża. Czy można postępowanie spadkowe przeprowadzić jednorazowo? Czy będą wymagane dwa wnioski o stwierdzenie nabycia spadku? Jeden z testamentu, drugi z ustawy...


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY