Pozew o zwrot nakładów

Pytanie:

"Jako likwidator przedsiębiorstwa państwowego zamierzam wnieść pozew przeciw urzędowi miasta o zwrot nakładów poniesionych na budynki posadowione na gruncie stanowiącym obecnie własność Skarbu Państwa - tegoż urzędu miasta (w okresie ponoszenia nakładów nieruchomość była odpowiednią decyzją przekazana dla przedsiębiorstwa państwowego). Do jakiego sądu należy skierować pozew o zapłatę? Wg jakiej zasady ustalony zostanie wpis sądowy? Czy muszę przedstawić aktualną wycenę budynków, czy też mogę oprzeć się na wartości księgowej z ostatniego bilansu?"

Odpowiedź prawnika: Pozew o zwrot nakładów

Art. 29 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że powództwo przeciwko Skarbowi Państwa wytacza się według siedziby państwowej jednostki organizacyjnej, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie. Stąd powództwo zwrot nakładów poniesionych na nieruchomość winno być skierowane do sądu właściwego miejscowo ze względu na położenie jednostki organizacyjnej Skarbu Państwa, w której zasobach ta nieruchomość pozostaje. Jeżeli wartość dochodzonych nakładów przekroczy kwotę 75 tys. zł - będzie to sąd okręgowy wydział cywilny; w przeciwnym razie - sąd rejonowy wydział cywilny.

Opłata sądowa od pozwu uzależniona będzie od wartości dochodzonych nakładów i wynosić będzie 5% ich wartości. Należy nadto uznać, że istotnym elementem pozwu będzie wykazanie wysokości poniesionych nakładów oraz należyte ich udokumentowanie. Wartość budynków, na które zostały poniesione nakłady można ustalić w dowolny sposób. Na etapie złożenia pozwu może Pan wskazać na ich wartość księgową z bilansu; wydaje się jednak, że na dalszym etapie postępowania niezbędna będzie opinia biegłego sądowego na okoliczność ustalenia aktualnej wartości rynkowej nieruchomości.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika