Pożyczka z zagranicy

Pytanie:

"Od 1996r zamieszkuje w Wielkiej Brytanii, gdzie od momentu zamieszkania rozliczam sie z otrzymanych dochodow. W 2003 roku zawarlam umowe pozyczki w roli pozyczkodawcy z moja siostra (zameldowana w Polsce, rozliczajaca sie w polskim urzedzie skarbowym). Umowa pozyczki zostala zawarta ustnie na terenie Wielkiej Brytanii na poczatku roku 2001. Pozyczka opiewala na kwote 250 tys zl i byla przekazywana w 5-ciu transzach miedzy rokiem 2001, a 2003, wyplacanych z mojego rachunku bankowego w Anglii na rachunek w Polsce nalezacy do mojej siostry. W 2008 roku Urzad Skarbowy w Polsce wszczal postepowanie wobec mojej siostry w sprawie nieujawnionych zrodel dochodu z 2003 roku, czym okazala sie w/w pozyczka. W skutek wyjasnien zlozonych przez moja siostre postepowanie zostalo umorzone. W Urzedzie Skarbowym uprzedzono ja jednak, ze sprawa zostanie przekazana do wydzialu pozyczek, gdzie moze byc wszczete postepowanie w zwiazku z nieopodatkowana pozyczka. Pytanie brzmi, czy pozyczka zawarta od zagranicznego pozyczkodawcy podlega polskiemu systemowi podatkowemu majac na uwadze, iz pieniazki byly wyplacane z rachunku bankowego z Anglii i automatycznie transferowane na rachunek bankowy w Polsce? Jezeli tak, to jaki jest termin oplacenia podatku, skoro pozyczka zostala ujawniona w w/w sytuacji w 2008roku (nie byla ujawniona wczesniej, poniewaz poinformowano nas, ze nie trzeba zglaszac pozyczek zawieranych z osoba mieszkajaca za granica). Urzad Skarbowy od tamtej pory nie skontaktowal sie z moja siostra i nie jestesmy pewne czy Urzad Skarbowy nie chce poczekac, az termin splacenia pozyczki minie, zeby egzekwowac dodatkowo odsetki karne - w tym celu zwracamy sie z prosba o porade, czy powinnismy same sie zglosic w tej sprawie do urzedu, czy lepiej w takiej sytuacji czekac na kontakt od urzednikow?"

Odpowiedź prawnika: Pożyczka z zagranicy

Pożyczki co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku pożyczek zagranicznych, zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 2 wskazanej ustawy czynności cywilnoprawne (w tym umowy pożyczki) podlegają podatkowi jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem, jeśli nabywcą pieniędzy w drodze umowy pożyczki jest osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce, pożyczki zagraniczne nie podlegają PCC tylko pod warunkiem, iż łącznie są spełnione dwa warunki: w momencie zawierania umowy pożyczki pieniądze znajdowały się za granicą i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (umowa pożyczki została zawarta za granicą). Jeśli te dwa warunki zostały spełnione, a z opisu wydaje się, że tak – PCC w Polsce nie wystąpi.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika