Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Wspólnotowy status towarów musi zostać potwierdzony, jeżeli towary wspólnotowe, które zostały wyprowadzone z obszaru celnego Wspólnoty są ponownie wprowadzane na ten obszar (art. 313 ust. 2 RWKC). Jeśli zatem nie uda się udokumentować wspólnotowego pochodzenia obiektywu (np. dokumentami potwierdzającymi zakup w Polsce - fakturą lub innym dokumentem opisującym towar w sposób umożliwiający jego identyfikację; wywóz z kraju), to niestety przesyłka będzie podlegała ocleniu i opodatkowaniu VAT jako import (chyba że zastosowanie znajdzie któreś ze zwolnień).
Wszystkie przesyłki do Polski z krajów nienależących do Unii Europejskiej muszą zostać odprawione w urzędzie celnym w kraju docelowym przed dostarczeniem ich do odbiorcy. W przypadku przesyłek wymagających odprawy celnej polskie urzędy celne wymagają uiszczenia 22% podatku VAT dla wszystkich przesyłek o wartości powyżej 20 USD.
Zgodnie z art. 45 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, zwolnieniu od podatku podlega import powracających z terytorium państwa trzeciego, zwolnionych od cła towarów, dokonywany przez podatnika, który wcześniej wywiózł te towary. W przypadku przesyłki zwolnienie to nie będzie miało zastosowania, gdyż przywóz musi być dokonywany przez podatnika, który towar wcześniej wywiózł, a w tej ustawie przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Na podstawie art. 51 ustawy o VAT zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro. Tego zwolnienia od podatku nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.