Refakturowanie energii elektrycznej

Pytanie klienta:

""Sytuacja dotyczy wynajmu lokalu użytkowego. Czy stosowanie wyższej ceny od ceny Zakładu Energetycznego nie skutkuje jakimiś obowiązkami np. w podatku akcyzowym?""

Odpowiedź prawnika:

Podmiot refakturujący jest traktowany tak jakby sam świadczył daną czynność. Jeśli zatem podmiot refakturuje energię elektryczną, to uznaje się, że sam sprzedaje energię.

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11) zwykle podmiot, który refakturuje energię będzie odbiorcą końcowym (względnie jakiś inny odbiorca końcowy sprzeda mu energię). Oznacza to, że energia powyższa - w momencie jej dotarcia do podmiotu refakturującego - była już opodatkowana akcyzą.

Pamiętać zaś należy, że jeśli akcyza została już zapłacona na wcześniejszym etapie obrotu, to kolejna sprzedaż danego wyrobu akcyzowego nie będzie się już łączyła z powstaniem obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 9 ust. 3 wskazanej ustawy jeżeli w stosunku do energii elektrycznej powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.