Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W sytuacji, gdy nieruchomość gminy jest sprzedawana w drodze przetargu ustnego na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami obowiązuje określona procedura postępowania. W przypadku, gdy pierwszy przetarg zakończył się wynikiem negatywnym, gmina powinna przeprowadzić drugi przetarg. Jeżeli z kolei drugi przetarg również zakończy się wynikiem negatywnym to właściwy organ może podjąć decyzję albo o przeprowadzeniu kolejnych przetargów albo o przeprowadzeniu rokowań.
W opisanej sytuacji dwa pierwsze przetargi zakończyły się wynikiem negatywnym. W ich następstwie doszło do rokowań, które również nie przyniosły pozytywnego rozstrzygnięcia. Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie rozstrzygają wprost czy w takim przypadku gmina powinna zorganizować nowy przetarg czy też może ponownie organizować rokowania. Także orzecznictwo, ani dostępna nam doktryna nie przesądza tej kwestii jednoznacznie.
Wydaje się, iż gmina, po każdorazowym przeprowadzeniu rokowań z wynikiem negatywnym powinna przeprowadzić przetarg. Naszym zdaniem, w razie wątpliwości, takie postępowanie jest mniej ryzykowne. Argument za powyższym stanowiskiem stanowi zdanie ostatnie art. 39 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którym kolejne przetargi powinny być organizowane na zasadach drugiego przetargu. Z kolei warunkiem przeprowadzenia rokowań jest negatywny wynik właśnie drugiego przetargu. Takie rozumowanie prowadzi do wniosku, iż w razie kolejnych negatywnych rozstrzygnięć możliwe jest stosowanie na przemian procedury przetargowej i rokowań.