Rozmiar zachowku przysługującego osobie niepełnosprawnej
Pytanie:
"Jestem osobą niepełnosprawną. Niestety moja matka nie pozostawiła mi w testamencie żadnego majątku. Słyszałam, że mogę ubiegać się o zachowek. Jaki byłby jego ewentualny rozmiar?"
Odpowiedź prawnika: Rozmiar zachowku przysługującego osobie niepełnosprawnej
Rozmiar roszczenia o zachowek, zgodnie z art. 991§ 1 k.c. wynosi:
- Połowę wartości udziału, który przypadałby osobie uprawnionej do zachowku przy dziedziczeniu ustawowym – co do zasady.
- Dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który przypadałby osobie uprawnionej do zachowku przy dziedziczeniu ustawowym – w przypadku, gdy uprawniony jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy.
Należy nadmienić w tym miejscu, iż art. 991 § 1 k.c. nie wskazuje, w jakiej chwili ma istnieć niezdolność do pracy lub małoletniość uprawnionego z tytułu zachowku. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że roszczenie o zachowek powstaje w chwili otwarcia spadku (czyli z chwilą śmierci spadkodawcy), ta chwila powinna też decydować o wysokości zachowku - jedna druga czy dwie trzecie (por. orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 1948 r., Wa C. 219/48, PiP 1949, nr 11, s. 126).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?