Rozmiar zachowku przysługującego osobie niepełnosprawnej

Pytanie:

"Jestem osobą niepełnosprawną. Niestety moja matka nie pozostawiła mi w testamencie żadnego majątku. Słyszałam, że mogę ubiegać się o zachowek. Jaki byłby jego ewentualny rozmiar?"

Odpowiedź prawnika: Rozmiar zachowku przysługującego osobie niepełnosprawnej

Rozmiar roszczenia o zachowek, zgodnie z art. 991§ 1 k.c. wynosi:

  1. Połowę wartości udziału, który przypadałby osobie uprawnionej do zachowku przy dziedziczeniu ustawowym – co do zasady.
  2. Dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który przypadałby osobie uprawnionej do zachowku przy dziedziczeniu ustawowym – w przypadku, gdy uprawniony jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy.

 

Należy nadmienić w tym miejscu, iż art. 991 § 1 k.c. nie wskazuje, w jakiej chwili ma istnieć niezdolność do pracy lub małoletniość uprawnionego z tytułu zachowku. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że roszczenie o zachowek powstaje w chwili otwarcia spadku (czyli z chwilą śmierci spadkodawcy), ta chwila powinna też decydować o wysokości zachowku - jedna druga czy dwie trzecie (por. orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 1948 r., Wa C. 219/48, PiP 1949, nr 11, s. 126).


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika