Stowarzyszenie - klub sportowy - VAT i sponsoring
Pytanie:
"Założyliśmy Stowarzyszenie - klub sportowy. Klub zarejestrowaliśmy w Urzędzie Miejskim (bez KRS). W tym roku chcemy jednak zarejestrować to Stowarzyszenie w KRS, ponieważ będziemy się starać o dotację z Ministerstwa. Stowarzyszenie nie działa dla zysku, a jego przychody zgodnie ze statutem pochodzą z darowizn, sponsoringu i składek członkowskich. Czy rejestracja w KRS wiąże się z zarejestrowaniem na VAT w Urzędzie Skarbowym? Czy nadal możemy korzystać ze zwolnienia z VAT? Pierwszy raz otrzymamy sponsoring na zorganizowanie turnieju. My w zamian będziemy reklamować sponsora. Czy mamy obowiązek wystawić rachunek na \"reklamę w ramach sponsoringu\" i czy nie będzie to traktowane jako działanie dla potrzeb zysku?"
Odpowiedź prawnika: Stowarzyszenie - klub sportowy - VAT i sponsoring
Status klubu sportowego na gruncie VAT jest niezależny od jego rejestracji lub braku rejestracji stowarzyszenia prowadzącego klub w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym nie oznacza automatycznie nabycia statusu podatnika VAT czynnego. W szczególności bowiem stowarzyszenie może korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT z uwagi na niewielką sprzedaż (lub nawet jej brak). Limit zwolnienia podmiotowego w roku 2011 to kwota rocznie 150.000 zł.
Odnośnie natomiast wystawienia rachunku to należy wskazać, iż przyjmuje się, iż stowarzyszenie pozyskując środki z reklamy, promocji lub sponsoringu poprzez przykładowo umieszczenie nazw tych firm w nazwie drużyny Klubu występującej w rozgrywkach, umieszczenie logo lub nazwy sponsora na klubowych strojach sportowych, czy reklamę wizualną np. banery z logo Klubu i firm sponsorskich na imprezach i zawodach sportowych - faktycznie świadczy na rzecz firmy sponsorującej usługi reklamowe. W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwoty uzyskane przez klub z tytułu reklamy, sponsoringu są przychodem stowarzyszenia i zgodnie z art. 87 § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Może to być traktowane jako działanie dla potrzeb zysku, przy czym zapewne zysk byłby przekazany na cele statutowe stowarzyszenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?