e-prawnik.pl Porady prawne

Ubiór nauczyciela wychowania fizycznego

Pytanie:

Czy nauczycielom wychowania fizycznego przysługuje dres, obuwie sportowe, podkoszulek, spodenki gimnastyczne? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? Czy musi to być odzież markowa? Jaki jest czas użytkowania tej odzieży?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Ubiór nauczyciela wychowania fizycznego

5.1.2005

Obowiązek wyposażenia nauczycieli wychowania fizycznego w strój sportowy wynikać może z art. 2377 §1 kodeksu pracy. Przepis ten mówi, że pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu. Należałoby rozpatrzyć możliwość zastosowania tej regulacji do konkretnego przypadku.

Po części może to wynikać z obowiązków tego pracownika. Jeżeli w trakcie wykonywania przez niego pracy mogą pojawić się sytuacje, kiedy jego odzież może ulec (w szczególności) znacznemu zabrudzeniu, należy dostarczyć mu obuwie i odzież roboczą. Obowiązku takiego zaś nie będzie w przypadku, gdy sytuacje takie w ogóle nie będą miały miejsca.

Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących, że odzież taka musi być markowa. Art. 2377 §1 k.p. Mówi tylko, że musi ona spełniać wymagania określone w Polskich Normach. Oznacza to, że powinna ona posiadać znaczek „PN”. Nie ma jakichkolwiek przepisów regulujących długość użytkowania takiej odzieży. Wydaje się więc, że można jej używać tak długo, aż nie ulegnie ona zużyciu. Ustawa nie precyzuje też dokładnie w jaką konkretnie odzież należy wyposażyć pracownika. Chodzi tutaj więc o odzież, która będzie niezbędna w trakcie wykonywanej pracy. W przypadku nauczyciela wychowania fizycznego rzeczywiście chodziło będzie więc o buty i strój sportowy. O jego rodzaju decyduje pracodawca.

W omawianej sytuacji pracodawca ma jeszcze jedną możliwość. Jeżeli nauczyciel wyrazi na to zgodę będzie mógł używać własnej odzieży i obuwia spełniających odpowiednie wymagania (PN). Pracodawca będzie musiał jednak w tym przypadku wypłacać pracownikowi ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej aktualne ceny odzieży i obuwia.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Ubiór nauczyciela wychowania fizycznego

joanna

4.12.2009 16:38:54

Re: Ubiór nauczyciela wychowania fizycznego

czy kwota ekwiwalentu za odzież ochronna nauczyciel wychowania fizycznego jest narzucona jakimiś przepisami ?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ