Ubiór nauczyciela wychowania fizycznego

Pytanie:

"Czy nauczycielom wychowania fizycznego przysługuje dres, obuwie sportowe, podkoszulek, spodenki gimnastyczne? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? Czy musi to być odzież markowa? Jaki jest czas użytkowania tej odzieży?"

Odpowiedź prawnika: Ubiór nauczyciela wychowania fizycznego

Obowiązek wyposażenia nauczycieli wychowania fizycznego w strój sportowy wynikać może z art. 2377 §1 kodeksu pracy. Przepis ten mówi, że pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu. Należałoby rozpatrzyć możliwość zastosowania tej regulacji do konkretnego przypadku.

Po części może to wynikać z obowiązków tego pracownika. Jeżeli w trakcie wykonywania przez niego pracy mogą pojawić się sytuacje, kiedy jego odzież może ulec (w szczególności) znacznemu zabrudzeniu, należy dostarczyć mu obuwie i odzież roboczą. Obowiązku takiego zaś nie będzie w przypadku, gdy sytuacje takie w ogóle nie będą miały miejsca.

Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących, że odzież taka musi być markowa. Art. 2377 §1 k.p. Mówi tylko, że musi ona spełniać wymagania określone w Polskich Normach. Oznacza to, że powinna ona posiadać znaczek „PN”. Nie ma jakichkolwiek przepisów regulujących długość użytkowania takiej odzieży. Wydaje się więc, że można jej używać tak długo, aż nie ulegnie ona zużyciu. Ustawa nie precyzuje też dokładnie w jaką konkretnie odzież należy wyposażyć pracownika. Chodzi tutaj więc o odzież, która będzie niezbędna w trakcie wykonywanej pracy. W przypadku nauczyciela wychowania fizycznego rzeczywiście chodziło będzie więc o buty i strój sportowy. O jego rodzaju decyduje pracodawca.

W omawianej sytuacji pracodawca ma jeszcze jedną możliwość. Jeżeli nauczyciel wyrazi na to zgodę będzie mógł używać własnej odzieży i obuwia spełniających odpowiednie wymagania (PN). Pracodawca będzie musiał jednak w tym przypadku wypłacać pracownikowi ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej aktualne ceny odzieży i obuwia.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • joanna 2011-12-04 16:38:54

    czy kwota ekwiwalentu za odzież ochronna nauczyciel wychowania fizycznego jest narzucona jakimiś przepisami ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika