Usprawiedliwienie niestawiennictwa
Pytanie:
"Czy zwolnienie lekarskie, które należy przedstawić prokuraturze z innego województwa, która wzywa mnie w charakterze strony, musi być na druku L-4 czy może wystarczyć zwykłe pisemne stwierdzenie od lekarza, że np. chory nie powinien przemieszczać się przez x dni? Tak się składa, ze mam stwierdzoną i udokumentowaną od wielu lat astmę, a okres jesienny powoduje jej nasilenie. Na co dzień od pewnego czasu pracuję więc u siebie w domu, gdzie stworzyłem prowizoryczne biuro. Osobiście jestem bardzo za tym, żeby sprawa, w której jestem wzywany posunęła się naprzód, więc proszę jeszcze o odpowiedź, czy mogę skutecznie wnioskować o przesłuchanie mnie w drodze pomocy prawnej przez prokuraturę lub policję właściwą dla mojego miejsca zamieszkania?"
Odpowiedź prawnika: Usprawiedliwienie niestawiennictwa
Zgodnie z art. 177 par. 2 kodeksu postępowania karnego świadka (jeśli jest Pan wezwany w takim charakterze), który nie może się stawić na wezwanie z powodu choroby, kalectwa lub innej nie dającej się pokonać przeszkody, można przesłuchać w miejscu jego pobytu. W odniesieniu do podejrzanego nie ma takiej możliwości. W drodze pomocy prawnej sprawdza okoliczności faktyczne i przeprowadza dowody sąd. Według art. 247 § 1 tylko prokurator może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie osoby podejrzanej. Może to wynikać z potrzeby przedstawienia w prowadzonym śledztwie zarzutów określonej osobie bądź wiązać się z zaistnieniem podstaw do jej tymczasowego aresztowania. W art. 75 § 2 zostało odrębnie uregulowane sprowadzanie oskarżonego (podejrzanego) w razie jego nieusprawiedliwionego niestawiennictwa.
Usprawiedliwienie nieobecności strony z powodu choroby wymaga przedstawienia zaświadczenia, wystawionego przez uprawnionego lekarza, potwierdzającego niemożność stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie organu prowadzącego postępowanie. W razie usprawiedliwienia nieobecności czynności nie przeprowadza się. Organ prowadzący postępowanie karne (tam gdzie było wezwanie) usprawiedliwia niestawiennictwo uczestników tego postępowania z powodu choroby, po przedłożeniu przez nich zaświadczenia potwierdzającego niemożność stawiennictwa, wystawionego przez:
-
wyznaczonego lekarza publicznego lub niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej, udzielającego świadczeń zdrowotnych na obszarze, na którym mieszka lub przebywa uczestnik postępowania;
-
ordynatora oddziału szpitala, w którym uczestnik postępowania przebywa na leczeniu;
-
lekarza udzielającego świadczeń zdrowotnych w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, sanatorium, prewentorium, innym zakładzie opieki zdrowotnej przeznaczonym dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych w odpowiednim stałym pomieszczeniu, w których uczestnik postępowania przebywa na leczeniu.
Kierownicy zakładów opieki zdrowotnej przekazują prezesowi sądu okręgowego, na jego wniosek, listy zawierające proponowany wykaz lekarzy uprawnionych do wystawiania zaświadczeń. Zaświadczenie może być wydane po okazaniu wezwania lub zawiadomienia organu prowadzącego postępowanie karne i dokumentu potwierdzającego tożsamość uczestnika postępowania oraz po przeprowadzeniu badania lekarskiego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?