Użyczenie komputera z oprogramowaniem

Pytanie:

Jeśli firma posiada komputery z danym oprogramowaniem (Windows, Księgowe), to czy może użyczyć bezpłatnie innej firmie komputery wraz z tym oprogramowaniem, czy powinna zwrócić się o zgodę do tego, który wydał licencję?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Aby licencjobiorca miał możliwość rozporządzania, sublicencjonowania - czyli upoważnienia do korzystania z programu komputerowego innej osoby, umowa licencyjna musi zawierać takie postanowienie. Inaczej mówiąc umowa licencyjna licencjobiorcy na takie działanie musi pozwalać.

Jeżeli zatem umowa licencyjna nie pozwala na sublicencjonowanie, firma nie może upoważniać innej firmy do korzystania z danego oprogramowania. Udostępnienie komputera z takim oprogramowaniem osobom trzecim również narusza zasady udzielania licencji, jeżeli osoba trzecia może korzystać z tego oprogramowania. Jeżeli natomiast dany program strzeżony jest n. hasłem, do którego nie ma dostępu ta osoba i jej korzystanie z komputera nie może polegać na korzystaniu z danego oprogramowania, komputera takiego można użyczyć.

 

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 27.8.2013

  Zajęcie jako pierwszy etap egzekucji z nieruchomości

  Egzekucja z nieruchomości to innymi słowa egzekucja z własności nieruchomości - prowadzi ona bowiem do zmiany w prawie własności nieruchomości. Zajęcie jest pierwszym etapem egzekucji z nieruchomości, (...)

 • 9.11.2004

  Rozliczenia bezgotówkowe

  Dla precyzyjnego określenia czym są rozliczenia bezgotówkowe, należy w pierwszej kolejności nakreślić definicję rozliczeń pieniężnych. Na czym więc polegają rozliczenia pieniężne – (...)

 • 18.11.2018

  Cisi podnajemcy pod ochroną ustawy

  Lokal zastępczy przysługuje osobom, które korzystają z lokalu bez zgody gminy, ale mają pośredni tytuł do lokalu - orzekł Sąd Najwyższy.

 • 13.10.2017

  Co zrobić, jeśli właściciel sprzeda zarezerwowaną przez Ciebie rzecz?

  Wielu z nas słyszało o skardze pauliańskiej, która stanowi ochronę wierzyciela przed nieuczciwymi działaniami dłużnika, a konkretnie - przed jego niewypłacalnością, do której sam (...)

 • 9.11.2004

  Umowa o usługi bankowości elektronicznej

  Czymże jest bankowość elektroniczna? Bankowość elektroniczna to dostarczanie bankowych usług i produktów w dowolnym miejscu i czasie za pomocą elektronicznych kanałów dystrybucji (...)