Wartość darowizny a wysokość zachowku

Pytanie:

Ojciec przekazuje mi w formie notarialnej umowy darowizny - własność domu. Dom jest stary, zniszczony i wymaga remontu. Ma obecnie np. wartość 120.000 zł. (porównując aktualne ceny rynkowe podobnych nieruchomości). Planuję zainwestować w tę nieruchomość jeszcze raz taką kwotę. Wiem już, że mój brat będzie występował o zachowek wobec mnie tyt. powyższej darowizny. Od jakiej wartości domu 120.000 czy 240.000 zapłacę bratu w przyszłości zachowek? Czy mogę dzisiaj w momencie podpisywania umowy darowizny powołać rzeczoznawcę, który oceni na dzień dzisiejszy wartość nieruchomości? Nie do końca rozumiem zapis, że wartość przedmiotu darowizny oblicza się wg stanu z chwili jej dokonania, a wg cen z chwili ustalania zachowku?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Pojecie to należy rozumieć w sposób, który zobrazować może przykład:

Doszło do darowizny 100 metrowego domu, który wymaga remontu i w momencie darowizny jest wart 100 000 zł, a po remoncie był wart 150 000 zł, natomiast obecnie jest wart 200 000 zł. Załóżmy, że wartość jednego metra kwadratowego domu według cen rynkowych w poszczególnym czasie wynosiła 1000 zł, 2000 zł, 3000 zł.

Zatem substrat zachowku w postaci darowizny należy obliczyć według cen obowiązujących obecnie - 100 metrów kwadratowych razy 3000 zł. Substrat zachowku wynosiłby zatem 300 000 zł. Jednakże należy w takim przypadku uwzględnić stan budynku w momencie dokonywania darowizny. Np. cena używanego domu w takim stanie obecnie wynosi 2200 zł. Zatem substrat wyniesie 220 000 zł.

W Pana przypadku decyduje więc stan budynku z chwili darowizny (wskazana jest wycena rzeczoznawcy) oraz ceny rynkowe z chwili ustalania substratu zachowku (np. obecnie 2200 zł za metr kw. domu w takim stanie), a nie z chwili dokonywania darowizny (np. 800 zł za metr kw. domu w takim stanie).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

anna

22.3.2011 12:2:41

Re: Wartość darowizny a wysokość zachowku

Mam pytanie, to jak ma sie prawo do osoby ktora odziedziczyla taki dom? Tzn, zeby splacic spadkobierce musi sprzedac ten dom?? Ja rozumiem zw sa rozne formy pominiecia spadkobiercow. W moim przypadku nikt nie chcial tego zaniedbanego domu ,a Wujek ma tylko corke ktora tez nie chciala. Wujek przepisal na mnie ,a dzisiaj po jego smierci corka domaga sie zachowku. Jak mam ja splacic skoro nie mam pieniedzy,dlaczego Ona ma prawo do splaty bez zadnych pociagniec do odpowiedzialnosci zwiazanych z kosztami. Wyczytalam ze nie kazdy sad przyjmuje sprawy o zachowek to znaczy ze mysla podobnie,ale prawo jest prawem!!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 24.4.2017

  Podatek od darowizny - Jaki podatek należy zapłacić od darowizny?

  Obowiązkowi podatkowemu w podatku od spadków i darowizn podlegają osoby otrzymujące darowiznę, której wysokość przekracza kwotę wolną od podatku. Jeżeli nabycie własności rzeczy (...)

 • 14.9.2018

  Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

  Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? (...)

 • 16.8.2016

  Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

 • 30.6.2018

  Jak obliczyć wysokość zachowku?

  Prawo spadkowe wyposaża określone osoby (zstępnych, małżonka i w zasadzie rodziców spadkodawcy) w instrument, umożliwiający uzyskanie należnej im części spadku w sytuacji, gdy testator (...)