Wniosek o wszczęcie egzekucji a adres dłużnika

Pytanie:

"Mam wyrok z klauzulą wykonalności ale nie znam adresu zamieszkania dłużnika. Co mam zrobić, do jakiego komornika się udać? Czy tam gdzie jestem zameldowany, czy tam gdzie zameldowany jest dłużnik (nie przebywa tam)? Jakie koszty poniosę?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek o wszczęcie egzekucji a adres dłużnika

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji wierzyciel ma prawo wyboru komornika w granicach właściwości sądu apelacyjnego. Rewirem komorniczym jest obszar właściwości sądu rejonowego. Wystarczy więc, złoży Pan stosowny wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w zasadzie w granicach „swojego” sądu apelacyjnego. Co do zasady każdy tai komornik powinien taką egzekucję wszcząć i przeprowadzić. Jeżeli zechce Pan wszcząć egzekucję z wynagrodzenia za pracę, to proszę pamiętać, iż co do zasady egzekucję taką przeprowadza komornik, w rewirze którego ma miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu dłużnik będący osobą fizyczną. Ustawodawca przewidział jednak pewien wyjątek. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych właściwość komornika jest tzw. właściwością przemienną. Oznacza to, że wierzyciel może zgłosić wniosek o wszczęcie egzekucji również do komornika sądu właściwego według swego miejsca zamieszkania. Zgodnie z ustawą o komornikach sądowych i egzekucji komornikowi należy się zwrot wydatków gotówkowych poniesionych w toku egzekucji tylko w zakresie określonym ustawą. Wydatkami natomiast są należności biegłych, koszty ogłoszeń w pismach, koszty transportu specjalistycznego, przejazdu poza miejscowość, która jest siedzibą komornika, przechowywania i ubezpieczania zajętych ruchomości, należności osób powołanych, na podstawie odrębnych przepisów, do udziału w czynnościach, koszty działania komornika poza terenem rewiru komorniczego, koszty doręczenia środków pieniężnych przez pocztę lub przelewem bankowym. I to na pokrycie tych wydatków komornik może żądać zaliczki od strony, która wniosła o dokonanie czynności, uzależniając czynność od jej uiszczenia. Natomiast za prowadzenie egzekucji i inne czynności komornik pobiera opłaty egzekucyjne. W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera opłaty stosunkowe, zależne od wartości egzekwowanego świadczenia. W razie rozszerzenia przez wierzyciela egzekucji co do wysokości egzekwowanego świadczenia, pobiera się także opłatę stosunkową od różnicy tego świadczenia. W razie wyboru przez wierzyciela więcej niż dwóch sposobów egzekucji świadczeń pieniężnych, opłata stosunkowa ulega podwyższeniu o 1/10 część za każdy następny sposób egzekucji. W sprawach o egzekucję świadczeń niepieniężnych i w innych przypadkach określonych w ustawie opłata jest stała. Za dokonaną egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego roszczenia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • rzenia 2011-10-01 22:25:17

    witam mam pytanie czy komornik moze rzadac adresu zamieszkania pracownika.ja posiadam adres zameldowania pracownika ale wiem ze on tam nie mnieszka tylko wynajmuje mieszkanie w innej miejscowosci.komornik chce nalozyc kare 500zl jesli nie podam tego adresu.czy moze tego rzadac i jesli nie podam nalozyc na mnie kare.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika