Wspólna ściana na granicy

Pytanie:

Czy obecny stan prawny pozwala na wzniesienie budynku, którego jedna ze ścian byłaby zarazem ścianą graniczną bez otworów okiennych - (garaż)?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż: 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy, 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy. Jeżeli na sąsiedniej działce w odległości od 1,5 m do 3 m od granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w takiej samej odległości od tej granicy lub bezpośrednio przy granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy tej granicy, przylegającej do istniejącej ściany, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej. Zatem jeśli istnieje na sąsiedniej działce budynek bez otworów np. okiennych tuż przy granicy, to takie ulokowanie garażu jest dopuszczalne.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Katarzyna

9.3.2014 23:33:41

Re: Wspólna ściana na granicy

Witam, Ściana budynku mieszkalnego sasiada jest granica z moim ogrodem. Ma ona elewację z drewna które raz na pare lat trzeba odswieżyć. Poniewaz wygladała kiepsko w zeszlym roku sami to zrobilismy Teraz sasiad chce wejsc do mojego ogrodu i zrobic to samo Uwazam ze nie jest to potrzebne i nie chce wyrazic zgody aby on w raz obcymi osobami przebywał na mojej posesji - czy prawo pozwala mi na odmówieniu wykonaniu tych prac Pozdrawiam

Rafał Szymański,

9.4.2011 11:56:13

Wspólna ściana na granicy

Mam budynek (bliźniak), w jakiej odległości od granicy mogą by otwory okienne jeśli są one postawione w kierunku prostopadłym do granicy. Czy również jest to cztery i trzy metry.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 8.3.2017

  Odległość ściany od granicy działki...

  W przypadku, gdy w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dopuszczono sytuowanie budynku w zabudowie jednorodzinnej, zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych (...)

 • 12.10.2016

  Kiedy można budować w granicy ?

  Zasady budowania w granicach nieruchomości reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (...)

 • 4.1.2018

  Zmiany w projektowaniu budynków

  Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje podpisana 14 listopada 2017 r. przez ministra infrastruktury i budownictwa nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać (...)

 • 6.3.2007

  Mały ruch graniczny z sąsiadami Unii

  Nowe rozporządzenie (WE) nr 1931/2006 ustanawia zasady małego ruchu granicznego na zewnętrznych granicach państw członkowskich oraz wprowadza w tym celu zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach (...)

 • 31.10.2006

  Diety zagraniczne - Sposób rozliczania delegacji zagranicznych

  Podróżą służbową odbywaną poza granicami kraju jest wykonywanie zadania w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę. Czas pobytu pracownika poza granicami kraju liczy się w takim (...)