Wywóz pieczywa za granicę

Pytanie:

"Posiadam własną piekarnię. Chciałbym wywieźć za granicę, konkretnie do Niemiec i Holandii, ok. 500 kg pieczywa. Pieczywo to chcą zakupić znajomi tam pracujący. Czy jest to możliwe? W razie kontroli jak się mam tłumaczyć? Czy grożą mi jakieś konsekwencje?"

Odpowiedź prawnika: Wywóz pieczywa za granicę

Obecnie w ramach Unii Europejskiej nie ma w zasadzie ograniczeń w przewozie towarów, zatem jest możliwe, że polski piekarz wywozi np. do Niemiec i Holandii własne pieczywo.

Należy jedynie pamiętać, że taka dostawa spełnia definicję sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, przez którą zgodnie z art. 2 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:

a) podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub

b)  innego niż wymieniony w lit. a podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.

W przypadku takiej dostawy zasadą jest, że miejscem opodatkowania sprzedaży wysyłkowej jest państwo członkowskie przeznaczenia. Jeśli jednak wartość sprzedaży wysyłkowej towarów nie przekroczy w trakcie roku określonego progu w państwie przeznaczeni, to miejscem opodatkowania jest państwo członkowskie, z którego towary są wysyłane lub transportowane (Polska). Przykładowo w przypadku Niemiec próg taki wynosi 100.000 euro.

Dopóki wartość dokonywanej przez podatnika polskiego sprzedaży na terytorium innych Państw nie przekroczy tych limitów, podatnik ten rozlicza te transakcje jak sprzedaż krajową (chyba że dobrowolnie wybierze opcję rozliczania sprzedaży wysyłkowej w państwie przeznaczenia). W momencie przekroczenia tych limitów polski podatnik jest zobowiązany do zarejestrowania się dla celów podatku VAT w państwie przeznaczenia i rozliczania tam dokonywanej sprzedaży wysyłkowej według tamtejszych przepisów.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika