Zaległe postępowanie spadkowe
Pytanie:
"Spadkodawca zmarł w 2001 r., zostawił testament, w którym na spadkobiercę wyznaczył syna. Oprócz niego jest jeszcze córka. Postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone, ale w Urzędzie Skarbowym stwierdzono, że nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe po śmierci w 1996r. żony spadkodawcy. Co powinien zrobić syn zmarłego? Czy ponownie powinien złożyć do sądu wniosek o nabycie spadku ? Czy w tym wniosku ma podlegać dziedziczeniu całość majątku, czy tylko część po żonie spadkodawcy?"
Odpowiedź prawnika: Zaległe postępowanie spadkowe
W takiej sytuacji dana osoba nabyła spadek jedynie po ojcu, co na pewno znalazło wyraz w orzeczeniu stwierdzającym nabycie spadku. Konieczne wydaje się zatem przeprowadzenie kolejnego postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej matce. Orzeczenie w tej kwestii rozwiąże problem własności masy spadkowej pozostawionej przez żonę. Wtedy konieczne będzie jeszcze stwierdzenie nabycia spadku, który przypadł ojcu po żonie i w efekcie kolejnemu spadkobiercy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?