Zameldowanie w pomieszczeniu tymczasowym
Pytanie:
"Gmina posiada w swoim zasobie budynek hotelowy typu lipsk. W budynku tym zamieszkuje 65 rodzin bez stałego ani czasowego miejsca zameldowania. Zarządzaniem budynkami Gminy zajmuje się zakład budżetowy tzw. ZGM. Ponieważ budynek ten nie ma statusu budynku mieszkalnego, tylko hotelowy (lokal użytkowy) ZGM aby wyegzekwować od ludzi opłaty za media postanowił zawrzeć z nimi umowy na pomieszczenia tymczasowe na czas określony. Jedna z osób zamieszkujących budynek hotelowy wystąpiła z wnioskiem o zameldowanie na pobyt stały. Czy Gmina ma prawo odmówić zameldowania na pobyt stały osoby, która zajmuje pomieszczenie w budynku nie posiadającym statusu budynku mieszkalnego? "
Odpowiedź prawnika: Zameldowanie w pomieszczeniu tymczasowym
Nie ma wątpliwości, iż gmina ma obowiązek zameldować mieszkańca lokalu. To czy będzie to meldunek czasowy czy stały będzie zależało od wielu okoliczności.
Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.
Pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.
Jak wynika z dalszych reguł, osoba zameldowana na pobyt czasowy i przebywająca w tej samej miejscowości nieprzerwanie dłużej niż 2 miesiące jest obowiązana zameldować się na pobyt stały, chyba że zachodzą okoliczności wskazujące na to, iż pobyt ten nie utracił charakteru pobytu czasowego. Za okoliczności uzasadniające zameldowanie na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące uważa się w szczególności:
- wykonywanie pracy poza miejscem pobytu stałego;
- pobyt związany z kształceniem się, leczeniem, wypoczynkiem lub ze względów rodzinnych;
- odbywanie czynnej służby wojskowej;
- pobyt w zakładach karnych i poprawczych, aresztach śledczych, schroniskach dla nieletnich i zakładach wychowawczych.
To jednak nie wyjaśnia ostatecznie sprawy.
Okoliczność, iż budynek w którym mieszkają lokatorzy ma charakter hotelu nie ma znaczenia dla możliwości zameldowania na pobyt stały. Jak bowiem wskazują przepisy osoba, która przybywa do zakładu hotelarskiego albo do zakładu udzielającego pomieszczenia w związku z pracą, nauką, leczeniem się lub opieką społeczną, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy przed upływem 24 godzin od chwili przybycia. W przypadku natomiast zameldowania na pobyt czasowy należy podać okres trwania zamieszkania w danym miejscu.
Jedyną przeszkodą dla zameldowania na pobyt stały mogłaby być umowa najmu tymczasowego (określonego) z osobami zamieszkującymi w budynku - jednakże zgodnie z linią orzeczniczą NSA, charakter stosunku prawnego nie ma znaczenia dla uprawnienia do zameldowania na pobyt stały, liczy się bowiem zamiar uczynienia z danego miejsca zamieszania centrum swoich spraw życowych (praca, szkoła etc.). W związku z powyższym, naszym zdaniem gmina nie powinna odmówić zameldowania na pobyt stały.
Na marginesie można wspomnieć, iż lokale nie mają charakteru użytkowego lecz mieszkalny, gdyż przeznaczone są do zamieszkania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?