e-prawnik.pl Porady prawne

Zapłata zachowku przez obdarowanego

Pytanie:

Czy obdarowany przez spadkodawcę zobowiązany jest do pokrycia zachowku w pełnej wysokości?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Zapłata zachowku przez obdarowanego

13.4.2012

Obowiązek zapłacenia zachowku w przypadku obdarowanego ulega pewnemu ograniczeniu, o którym stanowi art. 1000 Kodeksu cywilnego:

 

Art. 1000. § 1. Jeżeli uprawniony nie może otrzymać należnego mu zachowku od spadkobiercy lub osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny.

§ 2. Jeżeli obdarowany sam jest uprawniony do zachowku, ponosi on odpowiedzialność względem innych uprawnionych do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.

§ 3. Obdarowany może zwolnić się od obowiązku zapłaty sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku przez wydanie przedmiotu darowizny.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ