Zatrzymanie prawa jazdy przez prokuraturę

Pytanie:

"Byłem uczestnikiem wypadku w którym został potrącony człowiek przez samochód osobowy który prowadziłem i którego jestem właścicielem. Jednak oddaliłem się z miejsca wypadku, po 30 min. zgłosiłem się na policję i wróciłem na miejsce zdarzenia. Śledztwo mające na celu udowodnienie mojej winy zostało umorzone z braku dowodów. Poszkodowany wtargnął na jezdnię, na czerwonym dla niego świetle i był pijany. Jednak za oddalenie się z miejsca wypadku 17.01.2002r zatrzymano moje prawo jazdy. Z prokuratury dostałem postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy o treści: WOBEC UZASADNIONEGO PODEJRZENIA POPEŁNIENIA PRZEZ "KIEROWCĘ" PRZESTĘPSTWA Z art.177kk na podstawie art.135ust.1 pkt.2 oraz art.137 ust.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym, uprawnienia do kierowania pojazdami postanowiono zatrzymać. Nic poza tym nie dostałem, sprawa a raczej nie sprawa trwa prawie 5 m-cy. Jak długo to może tkwić w takiej bezczynności ze strony prokuratury i jak to się może zakończyć?"

Odpowiedź prawnika: Zatrzymanie prawa jazdy przez prokuraturę

Śledztwo prowadzone przez prokuraturę powinno być ukończone w ciągu trzech miesięcy. W uzasadnionych wypadkach okres śledztwa może być jednak przedłużony przez prokuratora nadrzędnego na dalszy czas oznaczony, nie dłuższy jednak niż 1 rok. W szczególnie uzasadnionych wypadkach prokurator apelacyjny może przedłużyć okres śledztwa na dalszy czas oznaczony.

Na postanowienie prokuratora o zatrzymaniu prawa jazdy przysługuje Panu zażalenie. Zażalenie to będzie rozpoznawane przez prokuratora nadrzędnego, a w wypadkach przewidzianych w przepisach kodeksu postępowania karnego nawet przez sąd. Wnosi się je w terminie 7 dni od daty ogłoszenia takiego postanowienia, a jeżeli konieczne jest jego doręczenie, od dnia doręczenia. Wniesienie zażalenie nie będzie co do zasady wstrzymywało wykonania zaskarżonego postanowienia. Prokurator jednak, który je wydał albo prokurator nadrzędny będzie mógł wstrzymać zaskarżone postępowania.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika