Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z przepisem art. 302 kodeksu postępowania karnego, osobom nie będącym stronami przysługuje zażalenie na postanowienia i zarządzenia naruszające ich prawa, natomiast stronom oraz osobom nie będącym stronami służy zażalenie na czynności inne niż postanowienia i zarządzenia naruszające ich prawa.
Do „innych czynności”, w rozumieniu art. 302 § 2, zalicza się działania organu procesowego, nie wymagające formy postanowienia lub zarządzenia. Niezależnie od oznaczenia czynności procesowej, musi być ona traktowana zgodnie z jej treścią, która wyznacza podstawę zaskarżenia. Jeżeli więc danej czynności nie nadano formy postanowienia lub zarządzenia, chociaż powinna mieć taką formę, przy zaskarżaniu należy ją traktować jako decyzję procesową. Zażalenie „na czynności” to nie tylko zażalenie na czynności pozytywne („działanie”), lecz także na brak czynności organu procesowego (bezczynność, „zaniechanie”). Nowelizacja kpk z dnia 29 marca 2007 roku wprowadziła § 3 do przepisu art. 302, wskazujący, że zażalenie na postanowienia i zarządzenia oraz na inne czynności prokuratora w postępowaniu przygotowawczym, o których mowa odpowiednio w § 1 i 2, rozpoznaje prokurator bezpośrednio przełożony.
W świetle powyższego, strona postępowania przygotowawczego jest uprawniona do wniesienia zażalenia na bezczynność organu prowadzącego postępowanie. Zażalenie zostanie rozpoznane przez prokuratora nadrzędnego nad prowadzącym postępowanie a pismo powinno przyspieszyć działania prokuratora w sprawie.