Zażalenie a wszczęcie śledztwa

Pytanie:

"Art. 306 § 3 i art. 307 § 1 kpk operują różnymi ramami czasowymi do wydania postanowienia o wszczęciu śledztwa.Czy przekroczenie terminu określonego w art. 307. § 1 kpk upoważnia do złożenia zażalenia czy to jest tylko termin instrukcyjny?"

Odpowiedź prawnika: Zażalenie a wszczęcie śledztwa

W myśl art. 307 par. 1 zd. 2 Kodeksu postępowania karnego, w razie przeprowadzenia postępowania sprawdzającego, postanowienie o wszczęciu śledztwa albo o odmowie wszczęcia należy wydać najpóźniej w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia. Treść przepisu akcentuje, że jest to termin maksymalny, którego nie można przedłużyć. 

Jednocześnie jest to termin instrukcyjny, co oznacza, iż jego niezachowanie nie powoduje konsekwencji procesowych. Postanowienie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia  postępowania wydane po upływie trzydziestu dni od zawiadomienia pozostaje skuteczne. Termin ten nie obowiązuje w razie sprawdzania przez organ ścigania własnych informacji. 

Mimo braku sankcji przewidzianych w Kodeksie postępowania karnego, opieszałość osób odpowiedzialnych za prowadzenie postępowania może rodzić konsekwencje natury służbowej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika