Zażalenie a wszczęcie śledztwa

Pytanie:

Art. 306 § 3 i art. 307 § 1 kpk operują różnymi ramami czasowymi do wydania postanowienia o wszczęciu śledztwa.Czy przekroczenie terminu określonego w art. 307. § 1 kpk upoważnia do złożenia zażalenia czy to jest tylko termin instrukcyjny?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W myśl art. 307 par. 1 zd. 2 Kodeksu postępowania karnego, w razie przeprowadzenia postępowania sprawdzającego, postanowienie o wszczęciu śledztwa albo o odmowie wszczęcia należy wydać najpóźniej w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia. Treść przepisu akcentuje, że jest to termin maksymalny, którego nie można przedłużyć. 

Jednocześnie jest to termin instrukcyjny, co oznacza, iż jego niezachowanie nie powoduje konsekwencji procesowych. Postanowienie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia  postępowania wydane po upływie trzydziestu dni od zawiadomienia pozostaje skuteczne. Termin ten nie obowiązuje w razie sprawdzania przez organ ścigania własnych informacji. 

Mimo braku sankcji przewidzianych w Kodeksie postępowania karnego, opieszałość osób odpowiedzialnych za prowadzenie postępowania może rodzić konsekwencje natury służbowej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: