Faktura wewnętrzna przy WNT

Pytanie klienta:

""Nasza firma nabywa towary w innych krajach UE. Czy można wystawić jedną zbiorczą fakturę wewnętrzną na wszystkie wewnątrzwspólnotowe nabycia od wielu sprzedawców zagranicznych? Czy na fakturze wewnętrznej po stronie nabywcy i sprzedawcy powinny się znaleźć dane naszej firmy?""

Odpowiedź prawnika:

Między innymi w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), dopuszczalne jest wystawienie zbiorczej faktury wewnętrznej, obejmującej wszystkie czynności, które powinny być nią udokumentowane za dany okres rozliczeniowy - miesiąc lub kwartał (jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie). Oczywiście nie ma ograniczenia, aby faktura wewnętrzna w przypadku WNT mogła dotyczyć wyłącznie transakcji z jednym kontrahentem.

Jak wyjaśnił Świętokrzyski Urząd Skarbowy w piśmie z 12 września 2005 r. (sygn. RO/443/112/2005), faktura taka "powinna być sporządzona w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych transakcji (...). Winna też umożliwić porównanie wykazanych w niej transakcji z zapisami dokonanymi w ewidencji prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług". W tym wypadku chodziło o zbiorczą fakturę wewnętrzną dokumentującą transakcje wewnątrzwspólnotowe.

Elementy, jakie powinna zawierać faktura wewnętrzna, reguluje § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. Wynika z niego, że faktura wewnętrzna powinna w zasadzie zawierać te same dane, co zwykła faktura VAT. Wyjątkowo faktury dokumentujące WNT mogą nie zawierać NIP kontrahenta. Innych wyjątków rozporządzenie nie przewiduje.

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.