Obliczanie wartości darowizn w stosunku do czasu ich dokonania

Pytanie:

W jaki sposób oblicza się wartość darowizn przy ustalaniu wysokości zachowku? Czy będą to ceny z czasu dokonania darowizny czy obliczania zachowku?

Masz inne pytanie do prawnika?

13.7.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Obliczanie wartości darowizn w stosunku do czasu ich dokonania

Istotnym przepisem dotyczącym zasad ustalania wysokości darowizn uwzględnianych przy ustalaniu zachowku jest art. 995 Kodeksu cywilnego. Artykuł ten stanowi: Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku. Przepis powyższy przesądza, iż zachowek obliczany będzie od darowizny według stanu z chwili jej dokonania. Następnie obliczana będzie cena tej darowizny na dzień ustalania zachowku.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Darowizna mieszkania

31.5.2021 przez: truskaweczka_0

Spadek, a darowizna

22.12.2018 przez: frotka7

Odstąpienie od zachówku

22.12.2018 przez: Kotekm

Darowizna a zachowek

22.12.2018 przez: Buddha12