Jaka część zachowku należy mi się po ojcu jeżeli, gdy zmarł byłam niapełnoletnia, a uzyskałam pełnoletnosć w trakcie trwania postępowania spadkowego

Pytanie:

Jaka część zachowku należy mi się po ojcu jeżeli, gdy zmarł byłam niapełnoletnia, a uzyskałam pełnoletnosć w trakcie trwania postępowania spadkowego?

Masz inne pytanie do prawnika?

6.5.2002

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Jaka część zachowku należy mi się po ojcu jeżeli, gdy zmarł byłam niapełnoletnia, a uzyskałam pełnoletnosć w trakcie trwania postępowania spadkowego

W sprawie o zachowek, podobnie jak w większości spraw z zakresu spadków decyduje chwila otwarcia spadku, tj. chwila śmierci spadkodawcy. W związku z Art. 991. § 1Kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). Zatem w sytuacji określonej w pytaniu należy się zachowek w wysokości 2/3 wartości udziału spadkowego, który by przypadał przy dziedziczeniu ustawowym.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: