Bazy tajnych informatorów będą czyszczone
Informacje, których ujawnienie może doprowadzić do identyfikacji policyjnych informatorów, będą usuwane - wynika z wchodzącej w życie ustawy o gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji kryminalnych.
Obowiązujące od dzisiaj przepisy o wykorzystaniu informacji kryminalnych nakazują usuwanie takich danych w kilku przypadkach: jeżeli ich gromadzenie jest zabronione, jeżeli okazały się one nieprawdziwe oraz - o co prosiła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - gdy jest to uzasadnione ze względu na bezpieczeństwo państwa lub jego obronność. Dane zostaną usunięte również wtedy, gdy minie 15 lat od ich zarejestrowania w systemie Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych.
Usunięcie informacji leży w gestii szefa Centrum. W dwóch pierwszych sytuacjach - danych zabronionych lub fałszywych - wskazuje on informację kryminalną, miejsce, datę i tryb jej usunięcia oraz skład osobowy komisji. W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa powinien on skasować dane niezwłocznie po otrzymaniu odpowiedniego wniosku. „Przeterminowane" dane znikną natomiast z bazy automatycznie.
Pozostałe informacje kryminalne muszą być udostępnione przez szefa Centrum niezwłocznie po otrzymaniu zapytania od zainteresowanych podmiotów.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?