Brak podwyżek dla sędziów narusza konstytucję?

Tryb uchwalania ustawy zamrażającej płace sędziów i prokuratorów był nieprawidłowy - uważa Andrzej Seremet, prokurator generalny.

Taki pogląd na temat ustawy okołobudżetowej Seremet przedstawił w stanowisku, jakie zajął wobec wniosku do Trybunału Konstytucyjnego - pisze Gazeta Prawna.

Wniosek o uznanie zmian za niekonstytucyjne złożył natomiast Stanisław Dąbrowski, I prezes Sądu Najwyższego. Uważa on, że zamrożenie płac sędziów i prokuratorów w bieżącym roku jest sprzeczne m.in. z obowiązkiem zapewnienia sędziom wynagrodzenia odpowiadającego godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków.

Dąbrowski podkreślił też we wniosku, że uchwalone regulacje uchybiają konstytucyjnym regułom prawidłowej legislacji. Ponadto - w opinii I prezesa Sądu Najwyższego - zaskarżona ustawa w sposób arbitralny i nieuzasadniony narusza zasadę ochrony praw nabytych.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stary 2014-06-03 20:05:46

    Ciekawe, czy Panowie Sędziowie uznają ustawę o pracy do 67 roku życia też za niekonstytucyjną? Przecież to też uwłacza godności obywateli tego kraju. Nie mówiąc o złamaniu artykułu bodaj 32 Konstytucji o tym że wszyscy są równi wobec prawa? Równi? jeden 25 lat, a inni 50? Może Panowie sędziowie z Trybunału zabiorą teraz głos w dyskusji?

  • Rob 2014-06-01 14:34:11

    Na garnuszku państwa? Wspaniale...Proponuję, żeby sędziom płaciły strony:-)Zresztą wystarczyłoby, żeby pieniądze "zarobione" przez sędziów nie trafiały do wspólnego wora, ale były przeznaczane na ich wynagrodzenia i wyposażenie.Wystarczy spojrzeć na inne korporacje. W czasach, w których istniały państwowe biura notarialne był to jeden z najniżej opłacanych zawodów prawniczych (chociaż pozostali też nie mieli kokosów), a kiedy powstały kancelarie notarialne...No...co tu pisać...Każdy wie. Wiem, że to abstrakcja, ale skoro sięga się po tak absurdalne argumenty...Żal, że macie tak niską świadomość.

  • radwa 2014-05-30 17:09:04

    a konstytucyjne było manipulowanie przy waloryzacji emerytur; taki sędzia się obroni, bo chodzi o grube tysiączki, a na emerycie rząd żeruje zgodnie z zasadą grodz do grosza, a uzbiera się na premię dla premiera (26.000 PLN)...

  • prywaciarz 2014-05-29 23:04:12

    jak się jest na garnuszku państwa to można doić do oporu w imię godności urzędu. Rozumiem, że żebractwo akurat nie odbiera sędziom godności? Swoją drogą ciekawe czy istnieje jakiś poziom zaspokojenia? A może godność sędziego to rodzaj króliczka, którego nie sposób dogonić... Sam jako przedstawiciel "niegodnej" warstwy zawodowej (konserwator zabytków mebli i rzemiosła artystycznego) od prawie dekady nie podniosłem cen bo rynek antykwaryczny z każdym rokiem się kurczy. Nie wpadłem na to by zaapelować do klientów o uszanowanie mojej godności.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika