Jest szansa, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyjaśni ostatecznie kwestie podatkowe związane ze składką zdrowotną – piszą sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu oraz asystent sędziego w tym sądzie. Po orzeczeniu przez Trybunał Konstytucyjny 7 listopada 2007 r. (K 18/06) o niezgodności z konstytucją art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) pojawiły się głosy o ograniczonym oddziaływaniu tego wyroku na sytuację Polaków pracujących w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej i rozliczających się z fiskusem w ojczyźnie. Ograniczenie to wynika z objęcia skutkami wyroku jedynie podatników, o których mowa w art. 27 ust. 9 PIT, tj. podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce z tytułu przychodów uzyskanych w państwie członkowskim Unii, które zawarło z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidującą metodę proporcjonalnego odliczania. Wyrok ten będzie zatem dotyczył Polaków pracujących w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii czy Holandii.
ETS zajmie się naszymi podatkami
Powiązane artykuły
Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Podpisujesz bardzo ważną umowę z kontrahentem? Nie jesteś pewien czy można mu zaufać, czy jest wypłacalny? Chcesz dowiedzieć się, czy w przeszłości twój kontrahent nie oszukał kogoś innego, (...)
Czy muszę odpowiadać za nie swoje długi?
Kryzys, spirala długów, lekkomyślność - niezależnie od przyczyn, jakie kierowały dłużnikiem, by zaciągał określone zobowiązania, najczęściej problem ten dotyka wszystkich osób jemu bliskich. (...)
Złóż wniosek PIT-WZ, aby rozliczyć PIT-37
Do 16 kwietnia br. złóż on-line wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy przygotuje za ciebie zeznanie PIT-37. Jak to zrobić? Jak złożyć zeznanie PIT-37 za rok 2017 przy pomocy (...)
Nabycie własności rzeczy od nieuprawnionego do jej rozporządzania (od niewłaściciela)
Na gruncie prawa cywilnego obowiązuje zasada (zupełnie zresztą oczywista), że nikt nie może przenieść na drugiego więcej praw niż sam posiada. Zasada ta oznacza, że nie można przenieść, czy (...)
Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracodawców
Po wejściu w życie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych każda firma lub instytucja zatrudniająca co najmniej jedną osobę, podlegającą obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, (...)
Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?
Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł „rzeczoznawca majątkowy” podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego (...)
RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.
Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie (...)